júl 26, 4 roky ago

Gymnastikou si zachránila syna

Gymnastikou si zachránila syna

Oksana Čusovitinová (* 19. júna 1975) je nemecká športová gymnastka uzbeckého pôvodu. Je trojnásobnou majsterkou sveta a víťazkou OH 1992 v súťaži družstiev.

Keď v roku 1991 získala svoj prvý titul majsterky sveta, viacero z jej súperiek na LOH 2008 v Pekingu ešte ani nebolo na svete. Oksana Čusovitinová aj vo svojich tridsiatich troch rokoch dokázala, že športová gymnastika nie je výsadou len tínedžeriek.

Ako je možné, že vydržala tak dlho? Okrem toho, že milovala gymnastiku a obetovala jej všetko, práve ona jej pomohla zachrániť život milovaného synčeka. V roku 2002 zistili jej trojročnému Ališerovi akútnu leukémiu. Čusovitinová a jej manžel, bývalý zápasník Bachodir Kurpanov, žili v tom čase v Uzbekistane, kde lekári nevedeli chlapcovi pomôcť. Pomohla ale náhoda. Otec jednej z Oksaniných súperiek bol lekárom a ponúkol im operáciu v nemeckom Kolíne nad Rýnom. Tamojšia nemocnica prijala Ališera za pacienta, od rodičov však žiadala prísľub, že zoženú 100-tisíc dolárov potrebných na liečbu.
Čusovitinová preto aj v dvadsiatich siedmich rokoch cvičila. Keď vyšlo najavo, že víťazstvá „premieňa“ na peniaze, aby tak zaplatila liečebné náklady, vznikla celosvetová zbierka medzi súperkami a fanúšikmi. Na konto „Ališer“ prichádzali malé, ale nepretržité príspevky.

Liečba bola teda uhradená, Ališer vyliečený. Oksana ponúkla Nemeckej gymnastickej federácii ako prejav vďaky, že ju bude reprezentovať. V jej rodnom Uzbekistane pochopili, prečo sa tak rozhodla, a nevnímali to ako prípad emigrácie. Viedlo ju materinské srdce, a to sa rozhodlo správne. Pre Ališera.

„Túto medailu venujem jemu,“ vravela v Pekingu zvierajúc v ruke striebro z preskoku. Čusovitinová ho už vybojovala v drese krajiny, ktorá dala jej synovi novú šancu.

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.
Janette
Janette

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.

Zdieľať "Gymnastikou si zachránila syna" cez

No comments yet.

Leave a reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

More in Ostatné športy
17:05, 2 dni ago

Anorexia nebolí, „len“ sa na ňu umiera

Ospravedlňujem sa za iróniu v názve, nemá to byť sarkazmus, výsmech či odľahčenie témy. Skôr naopak, je to tichý výkrik zúfalstva, bezmocnosti, výkrik do prázdna… A možno… Možno sa niekto chytí… Túto úvahu dávam do pozornosti všetký…

14:24, 1 týždeň ago

Nurmagomedov vs. Poirier, UFC 242

Súboj dvoch súčasných šampiónov v ľahkej váhe bude zlatým klincom a vyvrcholením UFC 242, ktoré sa odohrá netradične v Spojených Arabských Emirátoch. Tento zápas je ako z filmu Rocky. Sebaistý Rus Nurmagomedov, ktorý valcuje všetko, čo mu príde pod r…

17:58, 1 mesiac ago

Sledovanie futbalu je dobré pre naše zdravie, tvrdí výskum

Azda každý futbalový fanúšik už zažil ten okamih, kedy si vypočul výčitku o tom, že pozerá príliš veľa futbalu a aké to je zlé. Viacero faktorov naznačuje, že sledovanie naozaj vypätých zápasov môže byť pre nás škodlivé. Ako na nás ale vplýva nervozi…