nov 10, 3 roky ago
,

Detroitská ruská päťka

Detroitská ruská päťka

Kvôli trom veciam ľutujem, že som nezažil 90-te roky aspoň ako tínedžer. 1. Hudobná éra grungu 2. Priame vysielania a vydanie F.R.I.E.N.D.S. 3. Detroitská ruská päťka. Znie to prehnane? Pravdepodobne už nikdy nebude v NHL formácia hráčov, ktorá dokázala takto spolupracovať.

Larionov, Fetisov, Federov, Kozlov, Konstantinov (prví dvaja aj z ruskej/sovietskej päťky).

V sezóne 96 bol Larionov vymenený do Detroitu (Scotty Bowman ho už dlhšie mal v hľadáčiku). Touto výmenou boli v Detroite štyria Rusi (hore menovaní okrem Fetisova). Bowman sa rozhodol skompletizovať zbierku a získal do tímu „Slavu“. A to, čo títo piati predvádzali, nechápal nik. Bowman sa vyjadril, že mu z pohľadu štýlu, ktorý sa hral v NHL, nedávalo zmysel, a predsa im prikázal, nech nič nemenia. Strieľali zriedka, ale zato presne. Ich nahrávky a prevzatia puku miatli obrancov a boli krásnou ukážkou ruskej školy. Bowman ich nedával hrať vždy pokope, aby si súper nezvykol a túto formáciu s radosťou použil v play-off.

Formácia debutovala 27.10.1995:

Larionov

Tvorca hry, lámal bariéry medzi východom a západom. Jeho prvý plat v NHL bol rozdelený na dve polovice. Jednu si nechal a druhú musel poslať do svojej rodnej krajiny. Aj preto odohral v 1993 sezónu vo Švajčiarsku, čím sa mu zrušil jeho delený kontrakt. Tak ako v Sovietskom zväze počas olympijských hier či MS, aj v Detroite patril medzi najdôležitejších hráčov. Pri ziskoch „Stanovho“ pohára v sezónach 1997 a 1998 hral kľúčovú úlohu.

Fetisov

Kapitán, ktorý v 80-tych rokoch korčuľoval dozadu rýchlejšie ako väčšina hráčov dopredu. Po olympijských víťazstvách v rokoch 1984 a 1988 mu bolo verejne sľúbené, že bude môcť ísť hrať do NHL. Tichonov v zákulisí nesúhlasil a Slava sa stal väzňom, čo vyvrcholilo v konflikte, z ktorého tréner odchádzal víťazne.

Momentálne je ministrom športu v Rusku.

Konstantinov

Vlad bol tvrdý hráč. Podľa vlastných slov jeho úlohou nebolo strieľať góly, ale donútiť súpera, aby sa viac sústredil na neho, ako na strieľanie gólov. Šesť dní po výhre Stanley Cupu v 1997 počas osláv nabúrala jeho limuzína do stromu. Vyviazol so zraneniami hlavy a paralyzovaný, prišiel koniec kariéry.

V sezóne 1998, keď Detroit hral a vyhrával pre Vlada. 

Kozlov

Keď rozmýšľam nad ruskou päťkou, tak som nadšený z toho, že dvaja vynikajúci strelci ako Kozlov a Federov dokázali spolu hrať a neboli rozdelení do dvoch rôznych útokov. 43-ročný hráč ešte pred rokom hral v KHL. V NHL patril medzi najlepších hráčov na nájazdy, kde sa jeho percentil blížil k 60.

 

Daniel Viglaš

Daniel Viglaš

Zažraný natvrdo do NHL, ale aj slovenskej repre na MS, MSJ, OH (voľakedy aj na svetovom pohári). Na študijných potulkách zatiaľ „len“ v Európe, no verne čaká na príležitosť (aspoň na trip) v Amerike alebo v Kanade, kde mu fanúšikovia už ohrievajú sedačku.
Daniel Viglaš

Najnovšie články od Daniel Viglaš (zobraziť všetky)

Daniel Viglaš

Daniel Viglaš

Zažraný natvrdo do NHL, ale aj slovenskej repre na MS, MSJ, OH (voľakedy aj na svetovom pohári). Na študijných potulkách zatiaľ "len" v Európe, no verne čaká na príležitosť (aspoň na trip) v Amerike alebo v Kanade, kde mu fanúšikovia už ohrievajú sedačku.

Zdieľať "Detroitská ruská päťka" cez

No comments yet.

Leave a reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

More in Hokej
20:41, 3 dni ago

NHL vs. Tipsport liga, 3 na 5

Dvom športovým expertom sme položili záludnú otázku: Kto podľa teba vyhrá jednu hokejovú tretinu v súboji trojice hráčov NHL proti piatim hráčom zo slovenskej Tipsport ligy? (poznámka: brankári majú rovnakú úroveň, v prípade faulu hráča z NHL sa hrá …

22:06, 2 týždne ago

Quo vadis, HC Košice?

Košickému hokeju fandím už dlhé roky. Ani si poriadne nepamätám, kedy som bol na domácom zápase po prvýkrát. No odkedy aktívne spolupracujem na promovaní HC Košice, je to pre mňa viac, než len srdcová záležitosť. Je to pre mňa práca i súkromný čas zá…

21:12, 1 mesiac ago

Na Slovane PADLA

Hodnotiť porobu Slovana v KHL tak, aby sa na jednej strane pochválilo pravoverné hokejové srdce a na druhej exemplárne kopol na stred zadnice prostý ľudský megalomanizmus nie je jednoduché, skúsim aspoň subjektívny pohľad na vec. Keď si zajtra obleči…