feb 18, 2 roky ago

Na korčuliach už nestála viac ako 30 rokov

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2017/02/romanova-ctk-20162_galerie-980-e1487414654975.jpgNa korčuliach už nestála viac ako 30 rokov

Eva Romanová (27. január 1946, Olomouc), bývalá československá krasokorčuliarka, sa spolu s bratom Pavlom, ktorý bol o tri roky starší, zapísala do povedomia športovej verejnosti ako štvornásobná majsterka sveta a dvojnásobná majsterka Európy v kategórii tanečných párov.

Ku krasokorčuľovaniu ich priviedol otec, ktorý ich spočiatku aj sám trénoval a tréningy im písal podľa toho, kde bol práve voľný ľad. Nezniesol by, aby sa len tak flákali, preto v zime korčuľovali, v lete hrali tenis a a plávali. Nechodili do kina, nemali takmer žiadnych kamarátov. Nemali na to jednoducho čas. V polovici 50-tych rokov 20. st. ich začala trénovať Mila Nováková, čo však neznamenalo, že v tréningoch nejako poľavia.

Svoj prvý titul majstrov sveta získali v roku 1962 v Prahe, keď porazili svojich najväčších rivalov – francúzskych pretekárov Christiane Guhelovú a Jeana Paula Guhela. Eva mala vtedy len 16 rokov, Pavel 19. V tomto roku zvíťazili aj v česko-slovenskej ankete Športovec roka. O rok neskôr vyhrali striebornú medailu na majstrovstvách Európy a následne vyhrali všetky nasledujúce podujatia sezóny. Európsky titul si domov priniesli v rokoch 1964 a 1965 a svetový titul v rokoch 1963, 1964 a 1965. Viac dosiahnuť už ani nemohli, keďže tance na ľade vtedy ešte neboli olympijskou disciplínou.

Po získaní štvrtého svetového titulu mohli súrodenci odísť do niektorej z amerických revue. Vybrali si Holiday on Ice, ktorá raz za dva roky vystupovala v Prahe. To bola jediná možnosť, ako sa vidieť s rodičmi.

Po šiestich rokoch v revue sa ich cesty rozišli. „Radšej sme skončili na vrchole. Už by sme mohli ísť len  kopca,“ objasnila Eva ich náhly odchod z ľadu.

Zatiaľ čo Eva sa vydala za anglického krasokorčuliara Jacka Grahama a žila pokojným rodinným životom, Pavlovi sa stali osudnými rýchle  autá, ktoré tak miloval. Zahynul v roku 1972 pri autonehode vo veku 29 rokov.

Eva vtedy úplne zavesila korčule na klinec a spolu s manželom sa venovala mnohým aktivitám, ktoré však nemali so športom nič spoločné. Od roku 2001 žije v českej dedinke Lipnice neďaleko mesta Rokycany. Po smrti manžela si kúpila inline korčule a skúsila znova niečo nové.

Napriek tomu, že krasokorčuľovanie stále sleduje, na ľade nestála 30 rokov. A zdá sa, že tak to už aj zostane.

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.
Janette
Janette

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.

Zdieľať "Na korčuliach už nestála viac ako 30 rokov" cez

More in Športové legendy
12:00, 12 mesiacov ago

Čierny panter odohral 812 zápasov

Lev Ivanovič Jašin (*22. október 1929, Moskva – †20. marec 1990, Moskva), najlepší brankár 20. storočia, si získal srdcia fanúšikov svojimi vynikajúcimi zásahmi a rýchlymi reflexiami. O plugine Najnovšie príspevky Janette Ak si v charakteristike píše…

Read   Comments are off
20:24, 1 rok ago

Náš basketbalista 20. storočia

Stanislav Kropilák (*10. jún 1955, Bratislava), najlepší slovenský basketbalista 20. storočia, bol trinásť rokov dôležitým členom československej reprezentácie. O plugine Najnovšie príspevky Janette Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, mus…

Read   Comments are off
19:30, 1 rok ago

Majster dvoch kolies

Pavol Dekánek (*26. jún 1952), rodák z Brezovej pod Bradlom, je v motocyklovom svete pojmom už dlhé roky. Bol úspešným cyklistom, motokrosárom a najmä cestným motocyklovým pretekárom. Osemkrát sa stal majstrom Československa, bol úspešný na medzináro…

Read   Comments are off