nov 27, 5 mesiacov ago

Šesť otázok: Róbert Rapčan

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2017/11/IMG_5998.jpghttp://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2017/11/IMG_5998.jpgŠesť otázok: Róbert Rapčan

Róbert Rapčan – lekár, dnes už výhradne sa venujúci intervenčnej liečbe bolesti v pozícii lekárskeho riaditeľa medzinárodnej siete kliník pre pokročilú liečbu bolesti – EuroPainClinics.

Má aj špecializáciu v anesteziológii a intenzívnej medicíne.V osobnom živote je dlhé roky šťastne ženatý s manželkou Janette, otec dvoch dospelých dcér Simony a Sonji Alexandry (Sonja má 17, ale pokladá ju za dospelú, lebo už druhý rok žije sama v Cambridge). Mimo práce má viacero záľub, hlavne športových, ktorým sa venuje v rozličnej intenzite. Podľa chuti, ročného obdobia, geografickej pozície a psychického nastavenia. Sám seba pokladá za realistického optimistu, s primeranou dávkou fantázie, ktorá robí život farebnejší. Hovorí anglicky, švédsky a poľsky, celkom dobre, ale oveľa horšie ako jeho dve dcéry.

Zaspomínaš na svoje atletické časy v rodnom Bardejove?

Otec chcel mať zo mňa futbalistu a s týmto športom som začínal. Väčšinou som bol rýchlejší ako lopta a tak som začal s behom. Najprv v tréningovej skupine Eugena Podhájeckého ako šprintér. Eugen rýchlo odhalil, že som príliš pomalý a bol som preradený k trénerovi Jožovi Droblenkovi ako vytrvalec. Ale keďže som bol málo vytrvalý, skončil som na 800 m trati.

Aj keď som sa nikdy nestal Sebastianom Coeom, ktorého dodnes pokladám za absolútnu bežeckú legendu, spôsob tréningu a súťaženia na 800 m trati ovplyvnil celý môj život. Myslím, že väčšinu svojich rozhodnutí robím do dnešného dňa vo vysokom tempe a na základe okamžitých impulzov a intuície.

Popri svojej unikátnej lekárskej praxi veľa športuješ. Pochváľ sa.

Šport a ja… ha, ha. Označujem dnes sám seba za športového entuziastu, s recesívnym vzťahom k športu, s obmedzeným fyzickým, ale obrovským mentálnym potenciálom. Mám za sebou niekoľko Half Ironmanov, Vasov beh, plavecký pretek na 3 km v dvoch riekach vo Švédsku, trénujem bojové umenia, diaľkové plávanie, venujem sa metóde Wima Hofa. Všetko v nedostatočnej kvalite a intenzite, ale všetko s obrovskou radosťou a nasadením.

Róbert Rapčan 2 - BROsport.sk

Čo ti dáva otužovanie?

Nie som otužilec, venujem sa metóde Wima Hofa. Tá spája určitú formu jogínskeho dýchania so strečingovými cvičeniami a extrémnym vystavovaním sa chladu. V zime behám len v trenírkach, v mraze do – 15 stupňov, 6 – 10 km, 3 – 4 x v týždni. Dvakrát v týždni plávame v studenej vode, 1- 4 stupne.

Všetky aktivity v chlade sú spojené s presným spôsobom dýchania pred a počas výkonu v chlade a cvičením po takomto výkone. Je to hlavne mentálny tréning, chlad je druhoradý, je len jedným z prostriedkov ako opustiť zónu svojho komfortu a byť mentálne (možno aj fyzicky) silnejší. Ale rovnako môže fungovať aj horúčava. Celé mi to dáva úžasné adrenalínové zážitky, celoročné plávanie vonku, skvelú spoločnosť úžasných a ozajstných priateľov, lepšiu imunitu, ale nadovšetko veľký pokoj v duši.

Keby som chcel schudnúť, čo relatívne netradičné mi odporučíš?

Na chudnutie som absolútny odborník. Chudnem od svojich tridsiatich rokov, dlhodobo, s minimálnym úspechom. Ale vždy viem prečo mi to nevychádza podľa predstáv. Zaujímavé je skúsiť byť chvíľu vegánom, to ma bavilo a doporučujem. V zásade celkom u mňa funguje nejesť pečivo, čo nemám problém a nepiť žiadny alkohol, čo v zásade problém mám. Samotný pohyb nestačí, v našom veku … .

Čo by si robil keby si nebol výnimočný lekár, špecialista na liečbu bolesti?

Výnimočný? To bol Christian Barnard a jemu podobný. Ale OK, keby som nebol lekár…

To viem úplne presne. Chcel by som byť oceánografom na Havajských ostrovoch. Alternatíva je aj džezový bubeník, ale tu je problém v absolútnom nedostatku talentu a hudobného sluchu.

Belluci alebo Madonna?

Belucci je moja Madonna.

Vďaka za rozhovor, Robo 🙂

Stew Bee

Stew Bee

Blogger at BROsport.sk
S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť veci jednoducho budete ťažko písať vždy to, čo, a hlavne ako by chcel pospolitý ľud čítať, keď ale dáte dokopy odviazané podvedomie, excesívnu metaforu a bizarnú iróniu, doktor vám na to poľahky vystaví papier. BROsport je každopádne pecka. Megapecka.
Stew Bee

Latest posts by Stew Bee (see all)

Stew Bee

Stew Bee

S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť veci jednoducho budete ťažko písať vždy to, čo, a hlavne ako by chcel pospolitý ľud čítať, keď ale dáte dokopy odviazané podvedomie, excesívnu metaforu a bizarnú iróniu, doktor vám na to poľahky vystaví papier. BROsport je každopádne pecka. Megapecka.

Share "Šesť otázok: Róbert Rapčan" via

More in Šesť otázok
18:36, 7 dní ago

Šesť otázok: Lukáš Bambúch

Rodák z Brezna, na hokejovom ľade tvrdý a nekompromisný, dnes skôr rodinne založený a spokojný otec a manžel. Spovedal sa nám Lukáš Bambúch. About Latest Posts Stew Bee Blogger at BROsport.sk S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť veci jednoducho bu…

Read   Comments are off
20:45, 3 týždne ago

Šesť otázok: Ivan Žulevič

Rodák z Medzilaboriec, dva roky v Partizáne Bardejov, v r. 2013 skúška v Sparte Praha. Momentálne brankár v FK Admira Praha. Ivan Žulevič. About Latest Posts Stew Bee Blogger at BROsport.sk S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť veci jednoducho bude…

Read   Comments are off
17:38, 3 týždne ago

Šesť otázok: Chad Tackett

Chad Tackett je usmievavý, na prvý pohľad úplne obyčajný chlapík, mimoriadne zanietený pre zdravý životný štýl. Jeho meno je pre vás možno neznáme, no pre dejiny športového webu snáď neexistuje nikto dôležitejší. About Latest Posts Stew Bee Blogger a…

Read   Comments are off
close
Facebook IconYouTube IconTwitter IconSledujte nás na Instagrame