jan 4, 1 rok ago

A opäť Wim Hof

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/01/wim_01.jpgA opäť Wim Hof

Ale tentokrát už niečo o samotnom tvorcovi metódy, pri ktorej vďaka špeciálnej forme dýchania, sústredenia a vystavovania sa chladu dokáže človek bojovať aj s inými extrémnymi situáciami (nielen s ľadom).

Wim Hof sa narodil v roku 1959 v Holandsku ako jedno z deviatich detí. Bol obyčajným, i keď možno viac pozitívnym a extrovertným dieťaťom. Neustále behával vonku a vymýšľal nielen detské bláznovstvá, ale skúšal experimentovať aj sám so sebou. Najprv len tak detsky, napr. koľko sekúnd dokáže ležať nahý v snehu. S príchodom dospelosti však prišli nové, väčšie výzvy. Najprv sa stal vegetariánom a časom sa rozhodol svoju mimoriadnu odolnosť pretransformovať na úspech a jedinečnosť, aby tak podľa jeho slov mohol pozitívne motivovať viac ľudí. S tým súvisia aj neuveriteľné rekordy a úspechy, ktoré Wim dosiahol. Stručne zhrnieme jeho najväčšie doterajšie počiny:

  • maratón za polárnym kruhom v sandáloch a v šortkách,
  • polmaratón za polárnym  kruhom v šortkách a naboso,
  • 66 preplávaných metrov pod ľadom na jeden nádych,
  • hodinový pobyt dolu hlavou vo výške 2 000 metrov nad zemou,
  • výstup na Mt. Everest do výšky 7 000 m n. m.  bez dychového prístroja a v šortkách,
  • výstup na vrchol Kilimandžára v šortkách,
  • pobyt v ľade dlhý 1 hodinu a 52 minút (celkovo 21 rekordov zapísaných v Guinnessovej knihe rekordov),
  • maratón v Namíbijskej púšti bez prísunu vody.

Dnes je oficiálne držiteľom 26 certifikátov z Guinnessovej knihy rekordov a určite nekončí. Aj keď ho mnohí považovali za blázna, dlhodobé vedecké štúdie dokázali, že toto všetko naozaj dokáže zvládnuť človek sám. Pár rokov chodil na pravidelné vyšetrenia a pozorovania a už po niekoľkých mesiacoch mu bolo povedané, že nie je možné, aby takéto veci fyzicky zvládal. Sebaistý Wim sa dobrovoľne ponúkol, aby mu do tela bola vpichnutá neškodná baktéria Escherichia coli. K nej bol však naviazaný aj nebezpečný toxín, ktorý každému spôsoboval nevoľnosti. Wim ostal zdravý. Výskumy ukázali, že si Wim dokáže regulovať správanie svojej nervovej sústavy, napr. nemusí cítiť chlad alebo dokáže naviesť svoj imunitný systém na riešenie rôznych vecí.

Napriek popularite a obľúbenosti aj dnes veľmi skromný človek neustále hlása, že všetko, čo zvládol on, zvládne každý a že on nie je ničím špeciálnym. Plní si svoj sen a to, čo vie o ľudskom tele a jeho schopnostiach, dnes učí svojich študentov. A tí posúvajú získané poznatky ďalej nám, „obyčajným smrteľníkom“.        

Janette

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.
Janette

Najnovšie články od Janette (zobraziť všetky)

Janette

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.

Zdieľať "A opäť Wim Hof" cez

More in Ostatné športy
17:45, 2 týždne ago

Keď sa povie pingpong

Viete povedať pingpong bez toho, aby ste spojili pery? Skúste to! Nejde to? Ide? Áno, správna odpoveď znie stolný tenis. Mala som asi tak päť rokov, keď som sa po prvý raz dívala na hru, pri ktorej dvaja hráči s malými raketami pinkajú do malej, odpo…

Read   Comments are off
10:39, 2 týždne ago

Lyžuj!

A ty, lyžuj, hoj, lyžuj A poraz Mikaelu Čo kradmou rukou siaha Na zlatú medailu Nech tvoja jazda dnes Súperky pochová Lyžuj a vyhraj zas Ty, Petra Vlhová O plugine Najnovšie príspevky Janette Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam…

Read   Comments are off
20:38, 2 týždne ago

Na hranici s Poľskom

Vytýčená trasa dnes vedie k hranici Becherov (parking) a odtiaľ smer osada Radocyna, Poľsko. Na konci túry nás má čakať otvorená chata, cieľ je teda jasný – vytúžene pivko. Polojasno, sem tam krásne slniečko, snehu na bežky však až do pol metra…

Read   Comments are off