jan 4, 4 mesiace ago

A opäť Wim Hof

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/01/wim_01.jpgA opäť Wim Hof

Ale tentokrát už niečo o samotnom tvorcovi metódy, pri ktorej vďaka špeciálnej forme dýchania, sústredenia a vystavovania sa chladu dokáže človek bojovať aj s inými extrémnymi situáciami (nielen s ľadom).

Wim Hof sa narodil v roku 1959 v Holandsku ako jedno z deviatich detí. Bol obyčajným, i keď možno viac pozitívnym a extrovertným dieťaťom. Neustále behával vonku a vymýšľal nielen detské bláznovstvá, ale skúšal experimentovať aj sám so sebou. Najprv len tak detsky, napr. koľko sekúnd dokáže ležať nahý v snehu. S príchodom dospelosti však prišli nové, väčšie výzvy. Najprv sa stal vegetariánom a časom sa rozhodol svoju mimoriadnu odolnosť pretransformovať na úspech a jedinečnosť, aby tak podľa jeho slov mohol pozitívne motivovať viac ľudí. S tým súvisia aj neuveriteľné rekordy a úspechy, ktoré Wim dosiahol. Stručne zhrnieme jeho najväčšie doterajšie počiny:

  • maratón za polárnym kruhom v sandáloch a v šortkách,
  • polmaratón za polárnym  kruhom v šortkách a naboso,
  • 66 preplávaných metrov pod ľadom na jeden nádych,
  • hodinový pobyt dolu hlavou vo výške 2 000 metrov nad zemou,
  • výstup na Mt. Everest do výšky 7 000 m n. m.  bez dychového prístroja a v šortkách,
  • výstup na vrchol Kilimandžára v šortkách,
  • pobyt v ľade dlhý 1 hodinu a 52 minút (celkovo 21 rekordov zapísaných v Guinnessovej knihe rekordov),
  • maratón v Namíbijskej púšti bez prísunu vody.

Dnes je oficiálne držiteľom 26 certifikátov z Guinnessovej knihy rekordov a určite nekončí. Aj keď ho mnohí považovali za blázna, dlhodobé vedecké štúdie dokázali, že toto všetko naozaj dokáže zvládnuť človek sám. Pár rokov chodil na pravidelné vyšetrenia a pozorovania a už po niekoľkých mesiacoch mu bolo povedané, že nie je možné, aby takéto veci fyzicky zvládal. Sebaistý Wim sa dobrovoľne ponúkol, aby mu do tela bola vpichnutá neškodná baktéria Escherichia coli. K nej bol však naviazaný aj nebezpečný toxín, ktorý každému spôsoboval nevoľnosti. Wim ostal zdravý. Výskumy ukázali, že si Wim dokáže regulovať správanie svojej nervovej sústavy, napr. nemusí cítiť chlad alebo dokáže naviesť svoj imunitný systém na riešenie rôznych vecí.

Napriek popularite a obľúbenosti aj dnes veľmi skromný človek neustále hlása, že všetko, čo zvládol on, zvládne každý a že on nie je ničím špeciálnym. Plní si svoj sen a to, čo vie o ľudskom tele a jeho schopnostiach, dnes učí svojich študentov. A tí posúvajú získané poznatky ďalej nám, „obyčajným smrteľníkom“.        

Janette

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.
Janette

Latest posts by Janette (see all)

Janette

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.

Share "A opäť Wim Hof" via

More in Ostatné športy
19:20, 3 týždne ago

Koordinace a integrace

Zkuste si představit, že by měli fotbalisté během hry ruce ve svěrací kazajce. Nebo že golfisté jsou odkázáni pouze na ruce bez možnosti použít nohy a trup. About Latest Posts Janette Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísa…

Read   Comments are off
18:39, 4 týždne ago

JOSHUA vs. PARKER, 31. marec 2018

Sobotná noc v Cardiffe má znova prepisovať históriu boxu, na miestnom Principality stadium si pred osemdesiattisícovou plnkou tvrdomilcov a v strete dvoch opačných svetov rozdajú ľavé háky obaja úradujúci šampióni ťažkých váh. About Latest Posts Jane…

Read   Comments are off
15:45, 1 mesiac ago

Nasti ušiel celkový triumf

Keby mi niekto pred rokom či dvoma povedal, že mi pri preteku ženského biatlonu bude biť srdce podobne, ako pri zápasoch našej hokejovej repre, asi ho poriadne vysmejem. About Latest Posts Janette Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musít…

Read   Comments are off
close
Facebook IconYouTube IconTwitter IconSledujte nás na Instagrame