feb 8, 2 týždne ago

Červení diabli v bielom pekle, časť šiesta

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/02/manunited.jpgČervení diabli v bielom pekle, časť šiesta

Dnes pokračuje ďalšou časťou naše rozprávanie o krutom osude jedného z najlepších futbalových tímov histórie futbalu. Posvietime si na tých, ktorí v Mníchove v roku 1958 nezaplatili daň najvyššiu.

Manchesterský lazaret

Jackie Blanchflower bol do nemocnice privezený so zlomenou panvou, rozmliaždenou obličkou a dolámanými končatinami, pričom mu hrozila amputácia ruky. Dostal posledné pomazanie, ale nakoniec sa po dvoch mesiacoch dostal z nemocnice. Kvôli svojim zraneniam ale už nikdy nemohol hrať futbal.

Johnny Berry skončil so zlomeninou lebky a čeľuste, rozbitým kolenom, zlomenou panvou a nohou. Pri týchto zraneniach mu lekári dávali menšiu šancu na prežitie, ako Duncanovi Edwardsovi… Pri liečbe čeľuste prišiel o všetky zuby. Keď sa prebral, trpel ľahkou formou amnézie a o nehode vedel len to, čo si prečítal v novinách. Tak isto ako Blanchflower, ani on nemohol pokračovať v kariére.

Albert Scanlon vyviazol s fraktúrou lebky, zlomenou nohou a poškodenými obličkami.

Tí šťastnejší

Bobby Charlton si pri havárii narazil hlavu, na ktorej mu ostalo pár škrabancov. Ako prvý zo zranených opustil nemocnicu, v ktorej ostal týždeň na pozorovaní. Pred nehodou si spolu s Dennisom Violletom vymenili miesta s Davidom Peggom a Tommym Taylorom, čo im zrejme zachránilo život. Dennis Viollet utrpel rezné rany na hlave a tvári.

Bill Foulkes mal šťastie, trup lietadla sa prelomil priamo pod jeho sedadlom. Jediné zranenie, ktoré utrpel, bola rozbitá hlava – od fľaše ginu, ktorú si uložil do batožinového priestoru nad hlavami spolu so svojim kabátom.

Kenny Morgans bol nájdený v bezvedomí, ale utrpel len ľahké zranenia. Vo veku 18 rokov 10 mesiacov a 22 dní bol najmladším hráčom na palube a posledným preživším, ktorý bol zachránený z trosiek lietadla. Ray Wood si odniesol z nehody len drobné zranenia v podobe rezných rán na tvári a otrasu  mozgu.

Mea culpa

Vo vážnom stave bol aj Matt Busby, jediný z manažmentu klubu, ktorý nehodu prežil. Mal však zlomené rebrá, ktoré mu prepichli pľúca a zlomenú nohu. Dva dni bol v kritickom stave, pretože mu zlyhávali pľúca. Posledné pomazanie dostal dokonca dvakrát. V nemocnici strávil deväť týždňov. O následkoch havárie sa dozvedel až tri týždne po osudných udalostiach, keď bol prevezený na doliečenie do švajčiarskeho mesta Interlaken. Vtedy sa pýtal na zdravotný stav Duncana Edwardsa. Všetci cítili, že ešte nie je dosť silný na to, aby mohol prijať tragickú správu o jeho skone. Nakoniec bola ťažkou úlohou oznámiť mu mená mŕtvych členov tímu poverená jeho manželka Jean. Busby chcel v prvom momente skončiť, pretože sa cítil vinný za tragédiu, keďže napriek nesúhlasu The Football League trval na účasti v Pohári európskych majstrov. Dával si za vinu, že neodhovoril pilota od štartu v snehovej chumelenici. Jean ho nakoniec prehovorila, aby pokračoval vo svojej práci na počesť hráčov, ktorí zahynuli.

V ďalšej časti nášho rozprávania sa dozviete, čo sa vlastne v prvý februárový štvrtok v roku 1958 na rozjazdovej dráhe mníchovského letiska stalo.

Braňo Texo

Braňo Texo

Najväčšiu pozornosť venuje F1, ktorej sa venuje od detstva, keď začal čerpať vedomosti hlavne z českých motoristických časopisov. Písať o kráľovnej motoršportu začal už začiatkom aktuálneho tisícročia, keď bol redaktorom slovenských časopisov F1sport a eF1. V súčasnosti prispieva aj na server takurčitee.sk.
Braňo Texo
Braňo Texo

Braňo Texo

Najväčšiu pozornosť venuje F1, ktorej sa venuje od detstva, keď začal čerpať vedomosti hlavne z českých motoristických časopisov. Písať o kráľovnej motoršportu začal už začiatkom aktuálneho tisícročia, keď bol redaktorom slovenských časopisov F1sport a eF1. V súčasnosti prispieva aj na server takurčitee.sk.

Share "Červení diabli v bielom pekle, časť šiesta" via

More in Futbal
17:29, 2 dni ago

Červení diabli v bielom pekle, časť deviata

Päť dní po prehratom finále FA Cupu United porazili na Old Trafford AC Miláno 2:1 v semifinále Pohára európskych majstrov. V odvete ale prehrali 4:0 a vypadli. Európsky sen sa skončil. About Latest Posts Braňo Texo Najväčšiu pozornosť venuje F1, ktor…

Read   Comments are off
20:57, 1 týždeň ago

Červení diabli v bielom pekle, časť ôsma

Matt Busby bol opäť na začiatku. Rovnako ako v roku 1945, musel znova začať budovať tím, ktorý mal povstať z popola mníchovskej tragédie, aby sa stal najlepším tímom. Najskôr ale bolo treba so cťou dokončiť rozbehnutú sezónu. About Latest Posts Braňo…

Read   Comments are off
17:40, 2 týždne ago

Červení diabli v bielom pekle, časť siedma

Dnešná časť nášho rozprávania o vzostupe manchesterských The Reds po druhej svetovej vojne sa pokúsi nájsť príčiny mníchovskej katastrofy, pri ktorej v roku 1958 v priebehu niekoľkých sekúnd prestalo existovať jedno z najlepších mužstiev histórie. Ab…

Read   Comments are off
close
Facebook IconYouTube IconTwitter IconSledujte nás na Instagrame