feb 11, 6 mesiacov ago

Pomoc, som chudý!

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/02/som_chudy.jpgPomoc, som chudý!

Život je tak strašne nefér. Kučeraví chcú rovné vlasy, hnedookí chcú modré oči, privysokí si želajú scvrknúť sa, mamičky túžia zmestiť sa do dievčenských šiat a mládenci zas horekujú nad tým, že sú strašne útli.

Viete, aký je rozdiel medzi chlapcom a mužom? Myslím čisto telesne, fyzicky. (nie, nie ste na hodine biológie a neskúšam z druhotných pohlavných znakov) Keď sa v puberte preberie testosterón, chlapcom zmutuje hlas, pribudne ochlpenie a celé telo zmohutnie. Aspoň by malo.

Ten mršiak testosterón spôsobuje premenu nie len fyzickú, no aj emocionálnu. Mladý chlapec, ktorý doteraz poväčšine vôbec neriešil svoj zovňajšok, sa začne porovnávať s rovesníkmi, chce vyniknúť a zaujať. Pre mladého hipstera môže byť aj slabšia brada hotová katastrofa, no… keď príde na to, ako urobiť dojem na slečnu, svaly sú (aspoň podľa mnohých mládencov) nad zlato (pokiaľ nemáte už v pätnástich zlatú platňu alebo zlatú kreditku).

Bohužiaľ, niekedy sa stane, že tie svaly niekde uviaznu (zrejme na hraniciach medzi Tureckom a Gréckom) a túžobne očakávané zmužnenie nejako neprichádza. Mládenci majú len jednu možnosť. Zbaliť si veci a ísť cvičiť. Bohužiaľ, často veľmi nerozumne. V túžbe za veľkými bicepsmi (tými sa v lete chváli najlepšie) úplne zanedbajú ďalšie partie tela. Mne potom pri cvičení trhá kútiky úst do úsmevu, až to vyzerá ako nervový tik, keď zbadám v posilňovni naozaj obrovské ručiská s mohutným hrudníkom a k nim nožičky. Tak tenké, že sa bojím, či tú muskulatúru vôbec udržia. Vtedy je mi tých mládencov až trocha ľúto, čo s nimi ten „trestosterón“ urobil.

Samozrejme, aj tu môžeme ísť ešte viac do extrémov. A nehovorím len o možných zraneniach pri cvičení. Pohľad na plagáty kulturistických hviezd motivuje k užívaniu zakázaných látok, najmä hormónov. Chlapci si neuvedomujú, že si môžu natrvalo poškodiť zdravie, dokonca spôsobiť aj neplodnosť. (vedľajšie účinky sú, samozrejme, na veľmi dlhé rozprávanie) Mnoho mužov sa pri svojej snahe o veľké svaly priam zohavilo.

Mimochodom, Ronnie Coleman, asi najväčšia hora svalov, aká sa kedy objavila (a vyhrala) na legendárnej kulturistickej súťaži Mr. Olympia, má neskutočne tenký hlások. Keby ste si na internete našli video, ako trénuje a pri drepe (na činke má tak pol tony) zakvíli come on, baby, asi by ste sa pocikali od smiechu. Prekvapivé? Nie! Podobne ako mnohí (no dobre, všetci) jeho kolegovia, aj on si počas kariéry pomáhal steroidmi. Jeho telo de facto zabudlo vyrábať vlastný testosterón a dnes znie ako kastrát.

Na druhej strane, rozumný tréning môže mládencom len prospieť. Na strednej škole som mala spolužiaka, ktorý strávil naozaj celé mesiace v posilňovni a vypracoval si vskutku skvostnú postavu. Na stužkovej mu pripadla chutnučká úloha: po každom čísle sa objavil na pódiu a niesol nápis „aplauz“. To ste mali vidieť tie ovácie! Hm, asi boli už len preto, že ten nápis niesol polonahý, v trenírkach a s uterákom okolo bedier. V zákulisí som ho decentne poprosila, či by som sa nemohla dotknúť tých svalov. Ochotne mi zapózoval. Za tento vizuálny zážitok som mu veľmi vďačná.

Existuje veľa prieskumov, robených psychológmi, sexuológmi a „americkými vedcami“, ktoré jednoznačne dokázali, že ženám v skutočnosti ani zďaleka tak nezáleží na tom, aby mal ich partner veľké svaly, ako si to páni myslia. Zmysel pre humor, inteligencia, galantné správanie, upravený zovňajšok, sexy kukuč, pekné zuby, dobré vlasy (alebo zlatá kreditka) sa rátajú viac ako giga bicepsy – najmä, ak k nim ponúkate nožičky mladej baletky.

Milí mládenci, ak sa trápite pre príliš štíhlu postavu, nezúfajte. Ani si nemusíte hneď baliť veci do fitka a hľadať na internete najbližšieho trénera (proteíny a steroidy). Veľa vecí napraví sám čas. Možno sa do fitka raz vrátite práve pre to, aby ste nevyzerali ako kŕmne bravy.

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Latest posts by Ifka Angelina Lešičková (see all)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Share "Pomoc, som chudý!" via

More in Ifkine fejtóny
16:18, 3 dni ago

Heavy metal mi zachránil krk

Najlepšie príbehy píše sám život, len ich treba dať na papier. Ako tento. Prihodil sa môjmu švagrovi, o ktorom som vám už kedysi písala. Akurát, že toto bolo ešte predtým, ako sa stal trénerom. About Latest Posts Ifka Angelina Lešičková Strávila som …

Read   Comments are off
17:09, 6 dní ago

Keď (ne)športuje celá dedina

Veľa ľudí v našej dedine hovorí, že sa tu nič nedeje. Pravda však je, že občas sa niečo predsa zorganizuje – a prekazí to taká somarina ako dážď. About Latest Posts Ifka Angelina Lešičková Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka,…

Read   Comments are off
18:07, 2 týždne ago

Mäso? Nie, ďakujem!

Väčšina ľudí má utkvelú predstavu o tom, že človek, ktorý nejedáva mäso, je nejaký „vadný“. A ak nejedáva vôbec nič živočíšneho pôvodu, tak bude neduživý a chorý od pohľadu. About Latest Posts Ifka Angelina Lešičková Strávila som 25 rokov premýšľaním…

Read   Comments are off