feb 28, 7 mesiacov ago

Totální plavání v Bardějově

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/02/totalneplavanie.jpgTotální plavání v Bardějově

Skupinka pěti mladých a talentovaných sportovců ve složení Vlado Droblienka (62let), Jano Stankovič (60let), Janka Ganzarčíková (54 let), Robo Rapčan (49 let) a Jano Varhol (40let) se rozhodla naučit se kraul metodou Totálního plavání. Pozvali si k tomu člověka nejpovolanějšího – Tomáše Vojtěchovského, zakladatele Totálního plavání.

Pětidenní výuku zorganizoval Robo Rapčan, špičkový mezinárodně uznávaný lékař a sportovní nadšenec. Robo říká: „Sme skupinka športových entuziastov a máme radi výzvy. Jednou z výziev bolo absolvovať triatlon a preteky v plávaní na voľnej vode. Zaujala nás metodika Totálneho plávania a tak som oslovil Tomáša, či sa nám bude venovať. Tomáš súhlasil a teraz s ním absolvujeme už druhý viacdenný výcvik. Výsledky sú ozaj nad naše očakávania.“

V čem je Totální plavání odlišné od klasické výuky? Dejme slovo Tomášovi, aby nám hlavní rozdíly popsal.

V Totálním plavání učíme lidi plavat jako ryby. Ryby se ve vodě cítí pohodlně, mají optimální plaveckou polohu a pro pohon využívají celé tělo.

Začínáme tedy od úplných základů – splývání, uvolnění ve vodě, aby se plavci ve vodě cítili opravdu pohodlně.

Postupně přidáváme cvičení na polohu těla, která by měla být vodorovná a hydrodynamická. To hlavně proto, že voda je cca 800x hustší než vzduch. Má tedy smysl minimalizovat odporové síly, abychom plavali rychle a účinně.

K pohodlí ve vodě a hydrodynamické poloze dodáme pohon, který vychází ze středu těla, našeho energetického centra. Chceme, abychom plavali celým tělem, podobně jako ryby, nejen rukama a nohama. Pohyb těla pak zesynchronizujeme tak, aby ruce, nohy a trup prováděly jeden integrovaný a přesně načasovaný pohyb.

Výsledkem je pak uvolněné a neunavující plavání, které je rychlé a účinné. Jak celá výuka probíhala a jak plavci kraul zvládli, se můžete podívat na tomto videu:

 

Úžasné je, že plavat je možné se naučit i ve vyšším věku. Ke konci videa můžete vidět, jak plave Vlado s Tomášem.

Vlado až do svých 60let kraul vůbec neuměl. Ani zdravotně na tom nebyl moc dobře. Dostal se do péče Roba, který mu výrazně pomohl fyzicky i mentálně a doporučil mu plavat kraul.

Vlado se proto obrátil na Janka Stankoviča, který ho během roku a půl dovedl k pěknému kraulu. Teď ho s Tomášem dotáhl k Vladově velké spokojenosti.

Sám Vlado k tomu říká: „S odstupom času si uvedomujem, že rozhodnutie pridať sa k skupine plavcov bolo z mojho hľadiska jedno z mojich najlepších. Veď mať nadváhu, vymenený bedrový kĺb, bolesti chrbta a byť skoro úplne odstavený od manuálnej práce bola perspektívou, ktorá nevyzerala najlepšie.

Pravidelným plávaním a postupným zdokonaľovaním sa v metóde totalného plávania, dodržiavaním pokynov MUDr. Rapčana z EuroPainClinics v Bardejove v otázkach zdravého životného štýlu a optimistickému prístupu môj život dostal nový rozmer. Po roku a pol pravidelného plávania, ale tiež aj telesného cvičenia v spoločnosti vynikajúcich a môjmu srdcu blízkych ľudí, sa môj život zmenil a cítim sa zdravotne oveľa lepšie. Odporúčam všetkým, ktorých trápia podobné problémy, dať sa rovnakou cestou.“

Chcete se o Totálním plavání dozvědět více? Navštivte naše stránky. Zdarma si zde můžete objednat e-mailový minikurz Plaveme jako ryba.

Autor: Tomáš Vojtěchovský

Stew Bee

Stew Bee

Blogger vo BROsport.sk
S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť veci jednoducho budete ťažko písať vždy to, čo, a hlavne ako by chcel pospolitý ľud čítať, keď ale dáte dokopy odviazané podvedomie, excesívnu metaforu a bizarnú iróniu, doktor vám na to poľahky vystaví papier. BROsport je každopádne pecka. Megapecka.
Stew Bee

Najnovšie články od Stew Bee (zobraziť všetky)

Stew Bee

Stew Bee

S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť veci jednoducho budete ťažko písať vždy to, čo, a hlavne ako by chcel pospolitý ľud čítať, keď ale dáte dokopy odviazané podvedomie, excesívnu metaforu a bizarnú iróniu, doktor vám na to poľahky vystaví papier. BROsport je každopádne pecka. Megapecka.

Share "Totální plavání v Bardějově" via

More in Ostatné športy
19:53, 2 mesiace ago

McGregor vs. Chabib: Keď sa klietka zavrie, uverím

6.októbra 2018 v Las Vegas organizácia UFC avizuje najväčší zápas vo svojej histórii. Fanúšikovia aj znalci po ňom pištia už dva roky. Peniaze, aké sú v hre, tu ešte neboli. A všetci, čo neverili, že sa tento zápas titanov udeje, zrejme nebudú veriť …

Read   Comments are off
18:24, 2 mesiace ago

Ak chceš po 40-tke športovať, športuj pravidelne alebo na to zabudni

Skejt som prvýkrát uvidel u bratranca, keď som mal asi 13 rokov. Fascinoval ma od začiatku, ale vedel som, že nemám šancu také dačo mať. Boli sme štyri deti a skejt v tom období bol luxus, po ktorom som len pokukoval. O plugine Najnovšie príspevky St…

Read   Comments are off
17:38, 3 mesiace ago

Pohybovou pasivitou k mentálnej invalidite

Znova o ňom napísať pár riadkov pripomína pocit prvého rande. Všetko je nepoznané, cítite aj tie povestné motýle v bruchu, neustále si naprávate časť košele, ktorá potichu zvláda vaše kŕčovité žmolenie. Prvé lásky sú už raz také. Ich filmový obsah si…

Read   Comments are off