apr 30, 1 rok ago

Cyklista storočia bez vlastného bicykla

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/04/anton-tkac.jpgCyklista storočia bez vlastného bicykla

Najvýraznejšia postava slovenskej dráhovej cyklistiky Anton Tkáč (*30. marec 1951, Lozorno) bol už ako dieťa veľmi talentovaným a všestranným športovcom.

Mohol byť čímkoľvek, hokejistom, gymnastom, atlétom, no on si vybral bicykel. Požičaný od kamarátky Hanky. A tak to aj zostalo. Vlastný bicykel nikdy nemal, keďže rodičia sa oňho báli. Nie div, bol veľmi temperamentný, výbušný….  a vlastne aj to ho posunulo na jedného z najlepších šprintérov sveta.

Už v roku 1968 získal dva tituly dorasteneckého majstra republiky v šprinte a v pevnom kilometri. Keď v roku 1970 získal v Leicestri bronz, jeho sebavedomie i chuť trénovať stúpali. No OH 1972 v Mníchove, kde cestoval po zranení a obsadil „len“ 13. miesto, mu zobrali chuť ísť športovo ďalej. Niekoľko mesiacov na cyklistiku ani len nepomyslel.

Antonovo „nakopnutie“ prišlo od kamaráta Ondreja Nepelu, a tak jeho návrat v roku 1973 a presedlanie na šprint mu už o rok neskôr priniesli dúhový dres majstra sveta, keď vo finále porazil reprezentanta ZSSR Sergeja Kravcova.

Na olympiáde 1976 (Montreal) nastúpil vo finále proti trojnásobnému olympijskému víťazovi a viacnásobnému majstrovi sveta Francúzovi Danielovi Morelonovi. Za stavu 1:1 musel ísť tretiu jazdu vabank. Všimol si, že spodok dráhy je natretý latexom, takže tam to muselo ísť rýchlejšie.

V rozhodujúcej tretej jazde vyšiel Tkáč teda lenivo až po horný okraj a riskol. Skrútil bicykel dole a vyštartoval k zlatej medaile.

Druhý najlepší slovenský Športovec storočia (za krasokorčuliarom Ondrejom Nepelom) sa majstrom sveta v kráľovskom šprinte stal v roku 1974, 1976 a 1978.

Po OH 1980 v Moskve, kde obsadil nevďačnú 4. priečku, ukončil pretekársku kariéru, no pri cyklistike zostal. Pôsobil ako tréner československej reprezentácie v dráhovej cyklistike, v rokoch 2001 až 2011 bol prezidentom Slovenského zväzu cyklistiky.

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.
Janette
Janette

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.

Zdieľať "Cyklista storočia bez vlastného bicykla" cez

More in Športové legendy
12:00, 1 rok ago

Čierny panter odohral 812 zápasov

Lev Ivanovič Jašin (*22. október 1929, Moskva – †20. marec 1990, Moskva), najlepší brankár 20. storočia, si získal srdcia fanúšikov svojimi vynikajúcimi zásahmi a rýchlymi reflexiami. O plugine Najnovšie príspevky Janette Ak si v charakteristike píše…

Read   Comments are off
20:24, 1 rok ago

Náš basketbalista 20. storočia

Stanislav Kropilák (*10. jún 1955, Bratislava), najlepší slovenský basketbalista 20. storočia, bol trinásť rokov dôležitým členom československej reprezentácie. O plugine Najnovšie príspevky Janette Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, mus…

Read   Comments are off
19:30, 1 rok ago

Majster dvoch kolies

Pavol Dekánek (*26. jún 1952), rodák z Brezovej pod Bradlom, je v motocyklovom svete pojmom už dlhé roky. Bol úspešným cyklistom, motokrosárom a najmä cestným motocyklovým pretekárom. Osemkrát sa stal majstrom Československa, bol úspešný na medzináro…

Read   Comments are off