Sledujte nás

Ifkine fejtóny

Ja nič, ja muzikant

To, že profesionálni tanečníci musia byť vo forme, je každému jasné. No ako sú na tom hudobníci? Aby som to zistila, opýtala som sa tých najpovolanejších – mojich kamarátov muzikantov.

Malý maratón

Všetci hudobníci, s ktorými som hovorila, sa zhodli na tom, že všetko záleží od štýlu hudby a od nástroja. „Za seba ti poviem že hrať hodinový rockový koncert je dosť náročné. Keďže som bubeník, tak vydám zo seba najviac energie. Môžeš to prirovnať k nejakému menšiemu maratónu,“ povedal mi kamarát bubeník. Jeho kolega, hrajúci na basgitaru, mal ďalší postreh: „Môžeš sa unaviť, ale nemusíš. Záleží na tom, ako hráš.“ Na moju zvedavú otázku, či s tou gitarou na koncertoch aj skáče, ako niektoré svetové hviezdy, so smiechom pokrútil hlavou. Ani sa mu nečudujem – len udržať tú gitaru je dosť ťažké.

Nočná šichta

„Vyskúšal som si hrať zábavy na saxofóne, basgitare, klávesoch a akordeóne. Pri každom sa človek fyzický nadrie ináč….Pri saxofóne si to odnesú ústa a človek je po odohratom kole zadýchaný, ale to je všetko. Pri basgitare to bolo celkom pohode, ale po takých piatich hodinách už bolí ľavé rameno a prestávam si cítiť prsty  Klávesy  sú úplná pohoda. A akordeón je asi najväčší extrém. Po akcii sa dávam dokopy dva dni,“ rozhovoril sa všestranný muzikant zo „svadbovej“ kapely. „No myslím, že skôr šport má vplyv na to, či vydržím hrať, nie naopak. Odkedy pravidelne hrávam, trénujem iba tri razy do týždňa, aj to na začiatku, aby som do víkendu zregeneroval. Predtým to bolo päť. Dva dni pred akciou nemôžem cvičiť hornú časť tela, lebo nezvládnem ťahať akordeón celú noc.“

Sladký život

„Verím, že do päťdesiatky to robiť nebudem,“ povedal mi kamarát huslista, ktorý tiež hráva na svadbách. „To nevyspatie sa dá vydržať, človek si na to zvykne. Pravda, niekedy na mňa príde kríza, tak okolo tej jedenástej – jednej v noci. A dospávam cez týždeň.“  Na moju otázku, ako zvláda pokušenia v podobe svadobných maškŕt, odpovedal: „Tie koláče mi už niekedy lezú krkom! Myslím, že všetko záleží od osobnosti muzikanta. Bohužiaľ, poznám aj takých, u ktorých sú sklony k alkoholu ešte horšie ako sklony k jedlu. Každý si musí sám dávať pozor na to, čo je, či doma alebo inde. Človek, ktorý aktívne cvičí, sa udrží vo forme.“

Ťažko vážna hudba

Všimli ste si postreh všestranného muzikanta o tom, že klávesy sú v pohode? Nuž, ak si myslíte, že „v pohode“ je aj hrať vážnu hudbu na klavíri, z omylu vás vyvedie moja kamarátka klaviristka. „Ľudia si myslia, že hrať na klavíri je jednoduché – sadnem a hrám.. Ale pravdou je, že pri hraní na klavíri zapájam nie len svaly na rukách. Veľmi dôležité sú svaly od krku, cez chrbát, driek, až po svaly na nohách… Často sa preto klaviristi prirovnávajú k športovcom. Umením je správne vedieť používať naše svaly, aby sme dosiahli čo najlepší zvuk. Pri našom cvičení nastroja je veľmi dôležité vedieť pracovať so svalmi podobne ako športovci – príliš veľa záťaže naraz nám ich môže dočasné poškodiť, presiliť. Aj keď sa zaoberáme nejakou novou technikou hrania, musíme na to isť pomaly a s rozumom, aby si svaly na rukách stihli zvyknúť. S kondíciou je to tiež ako u športovcov, každý cvičí koľko uzná za vhodné, samozrejme čím viac hráš, tým más lepšie výsledky. Často sa pri hraní zapotím (doslova) a po efektívnom cvičení som unavená ako po bežnej fyzickej činnosti, športe. Avšak ten správny výsledný efekt, zvuk, hudba spočíva v dokonalej harmónii tela aj duše a ducha…“

Čo k tomu dodať? Konečne viem, prečo sa profesionálni klaviristi pri hre tak „vlnia“. J Zdá sa, že samotným hraním na hudobné nástroje neschudnete, i keď je to bezpochyby náročný fyzický výkon. No ak ste si doteraz mysleli, že muzikanti, či rockoví, folkoví, klasickí, či tí, čo vás minulý piatok bavili na plese, to majú ľahké, boli ste „vedle, jak ta jedle…“

Reklamy
SYNOT TIP vstupný bonus stávka bez rizika - 950x100
SYNOT TIP vstupný bonus stávka bez rizika - 300x300

Futbal

Tipsport registračný bonus 20 Eur pre nových hráčov - 300x300

Viac v Ifkine fejtóny