júl 22, 8 mesiacov ago

Z fitka do pôrodnice

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/07/porodnica.jpgZ fitka do pôrodnice

Milé mamičky, terajšie i nastávajúce! Dnes mám pre vás malú špecialitku. Niečo o tom, ako (prečo a či vôbec) cvičiť v tehotenstve.

Materstvo je perfektná vec. Síce mizerne platená, v niektorých fázach bolestivá a dlhodobo fyzicky aj psychicky náročná, ale stojí za to. Každá nastávajúca mamička dúfa, že tehotenstvo prebehne v poriadku a bábätko sa narodí zdravé. Je teda viac než pochopiteľné, keď sa budúce mamičky pýtajú, či môžu počas tehotenstva cvičiť.

Odpoveď neexistuje.

Totiž, neexistuje iba jedna. Poznám ženy, ktoré väčšinu svojho požehnaného stavu preležali v nemocnici kvôli vážnym komplikáciám a ak nemuseli, tak sa ani nezodvihli z postele (pre istotu). Človek nepotrebuje doktorský titul, aby pochopil, že v takej situácii sa šport absolútne neodporúča. Skôr, ako sa akákoľvek nastávajúca mamička pustí do cvičenia, mala by sa poradiť s lekárom (no aj tu môže natrafiť na rozdielne názory – niektorí lekári mávnu rukou aj nad cvičením v deviatom mesiaci, iní ho neodporúčajú už v šiestom!).

Cvičenie ako také je prospešná vec. Ja sama som cvičila pri oboch tehotenstvách (a vlastne aj medzi nimi). Nastávajúca mamička, ktorá je zvyknutá cvičiť zo svojho „normálneho“ života a nemá zdravotné problémy, môže pokojne pokračovať v pohybe. Len opatrnejšie. Je pochopiteľné, že kontaktné loptové hry pre tehuľku nie sú vôbec vhodné (no len si predstavte schytať šupu basketbalkou do bruška, dámy!). Takisto pozor na extrémne športy, pri ktorých hrozí riziko pádu (skateboard tiež nie je práve bezpečný).

Väčšina lekárov i trénerov odporúča tehotným ženám športy, pri ktorých je riziko zranenia minimálne. Plávanie (no pre istotu nie osamote, jeden nikdy nevie, či sa nevyskytne kŕč do lýtka alebo niečo podobné), chôdza (s behom opatrne, vo vyšších štádiách tehotenstva tie otrasy bábätku veľmi neprospievajú), dokonca existujú tanečné kurzy pre tehuľky, či špeciálne cvičebné programy (často v rámci kurzov prípravy na pôrod).

Prečo je v tehotenstve dobré cvičiť? Nuž, až sa bábo narodí, kondička sa zíde (to si  robím žarty, ale iste to poznáte). Navyše, zvýšená aktivita môže trocha „dorovnať“ zvýšenú chuť na jedlo. Špeciálne cviky na posilnenie panvového dna (tzv. Kegelove cviky – v podstate sťahovanie a uvoľňovanie svalov panvy) pomáhajú predísť inkontinencii v tehotenstve a po pôrode (akurát nezabránia prípadnému trapasu pri odtečení plodovej vody na verejnosti, keďže tá sa nedá zastaviť). V tehotenstve často bolí chrbát (mení sa držanie tela) a správne cvičenie to môže len zlepšiť. Navyše, pohyb ako taký hojdá bábätko a ono je pokojnejšie (a potom sa vám v noci pokúsi vykopnúť ľadvinu, lebo sa začne nudiť).

V tehotenstve sa nemusíte vzdať ani chodenia do fitka. Ja som do neho chodila až do siedmeho mesiaca (potom ma začali bolieť kĺby a mala som problém vstať z postele – no nebolo to kvôli cvičeniu). Po celý čas som pozorne sledovala signály svojho tela a s postupujúcim druhým stavom som uberala váhy, aby som si neublížila. Ľudia vo fitku sa na mňa pozerali trocha podozrievavo. Dosť dlho im nebolo jasné, či som len trošku bacuľatá, alebo v požehnanom stave.

Iste ste našli na internete aj extrémistky, ktoré ešte dva týždne pred termínom drepujú takmer sto kíl, ale… nie, dámy, nebláznite. Vytrénovať sa môžete aj o rok. Niektoré dámy sa boja cvičiť (a vlastne akokoľvek hýbať), aby si neprivolali predčasný pôrod. Iné sa smelo pustia takmer do čohokoľvek (a vlastne chcú, aby sa bábätku už uráčilo na svet). Ak je vaše tehotenstvo v poriadku, nebojte sa opatrne športovať. Možno nakoniec budete týždeň po termíne tancovať po nemocničnej chodbe Gangnam Style, aby sa jeho (alebo jej) výsosti konečne uráčilo. Popravde, ja som krepčila celé tri dni. Dva razy.

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "Z fitka do pôrodnice" cez

More in Ifkine fejtóny
21:29, 2 dni ago

Horoskop zdravia

Ste poverčiví? Chcete sa dozvedieť, čo vás v živote čaká? Tak si určite prečítajte tento článok! Mala som možno deväť, desať rokov, keď sa u nás doma objavila kniha o čítaní z ruky. V tom čase som ju brala neskutočne vážne. Študovala som ju celé týžd…

Read   Comments are off
15:51, 1 týždeň ago

Bieli zabijaci, časť štvrtá

A viete, prečo je vlastne taký strašný problém, keď je potravina biela? Na záver tejto série vám ponúkam ešte niekoľko teplých bonzov z kuchyne zdravého stravovania. Medzi strašiakov sa v poslednom čase zaradila aj soľ. Áno, je biela. A je potrebná. …

Read   Comments are off
17:42, 3 týždne ago

Bieli zabijaci, časť tretia

Rozprávanie o bielych nepriateľoch zdravia by nebolo úplné bez hlavného podozrivého – cukru. Ak chceme mať vyváženú stravu, potrebujeme k tomu bielkoviny, tuky a sacharidy, čiže cukry. Ak ich teda potrebujeme, prečo je cukor taký strašiak? Naši predk…

Read   Comments are off