aug 1, 3 mesiace ago

In vitro veritas

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/08/In-vitro-veritas.jpgIn vitro veritas

Vyššie, ďalej, rýchlejšie. Odkedy ľudstvo dalo športu medzinárodnú prestíž, neustále sa snaží zlepšovať svoje výkony. Ale… dokedy to bude možné?

Československá reprezentantka v hode oštepom Dana Zátopková vyhrala v roku 1952 zlatú olympijskú medailu na hrách v Helsinkách. Stačil jej k tomu výkon niečo cez 50 metrov. Dnes by ju zaň vysmiali: aktuálny ženský svetový rekord drží Češka Barbora Špotáková a má hodnotu 72,28 metra. Iste, v roku 1999 sa zmenili podmienky pre hod oštepom, ten dnešný má iné ťažisko ako ten, s ktorým vyhrala Zátopková. No dokázala by s moderným oštepom prekonať 70 metrov? Pri všetkej úcte k jej športovej kariére si myslím, že nie.

Spôsobov, akým si ľudstvo zlepšuje svoje výkony, je mnoho. Niekedy stačí zmena štýlu. Skvelý príklad je skok do výšky. Za sto rokov sa vyvinulo päť rôznych techník, každá lepšia ako tá predošlá. Lepšia o poznanie, pretože vždy pri jej uvedení padol svetový rekord. Od uvedenia súčasnej techniky, tzv. flop, sa rekord posúva len pomaly, po centimetroch. A zdá sa, že sme narazili na strop: aktuálne rekordy v mužskej i ženskej disciplíne pochádzajú ešte z 90. rokov 20. storočia.

Každému súdnemu človeku je jasné, že ľudstvo sa nikdy nenaučí lietať. Že žiaden muž na rovinke nepredbehne geparda. Že nevydržíme pod vodou bez kyslíkovej fľaše rovnako dlho ako žralok. Mnohí odborníci varujú, že sme už dosiahli svoje biologické hranice. A kde sa nedajú prekročiť hranice biologické, padajú hranice bioetické.

O dopingu v profesionálnom športe sa toho popísalo už veľa. Jeden môj známy to vtipne komentoval, že športovci sa už dávno nedelia na tých, čo dopujú a tých, čo nie, no na tých, ktorým na to už prišli a tých, ktorí to maskujú. Armáda trénerov, lekárov, výživových poradcov a fyzioterapeutov, ktorí stoja za profesionálnymi atlétmi, sa stále snažia nájsť pre svojich zverencov tú najlepšiu kombináciu. Extrémne tréningové metódy, najlepšia možná strava. A balansovanie na tenkej hrane pri užívaní rôznych medikamentov. Svoje o tom vie aj ukvičaná tenistka Mária Šarapovová. V roku 2016 sa dostala na „čiernu listinu“ kvôli užívaniu meldonia – lieku na zlepšenie krvného obehu pri srdcových chorobách.

Osobitnou kapitolou sú steroidy a hormóny, ktoré sú spájané najmä s kulturistami. Snáď ste si nemysleli, že niekto z nich je „čistý!“ Bral ich Arnold, berú ich všetci. V prípade kulturistiky už, zdá sa, dochádza k zvratu naspäť. Aj rozhodcom na súťažiach dochádza, že tie „hovadské“ formy nie sú krásne a ani zdravé.

Pred pár dňami oslávila štyridsiatku Lousie Brownová, prvé „dieťa zo skúmavky“. V čase, keď prišla na svet, na ňu ľudia zízali ako na zázrak. Roky uplynuli a dnešní vedci sa už púšťajú do oveľa kontroverznejších pokusov. V honbe za dokonalým človekom robia pokusy na embryách. Všetko s odôvodnením, že sa snažia pomôcť ľudstvu s liečením chorôb. Pravda, na hrane (ak nie až za hranou) etiky.

Hra s ľudským genofondom je však veľmi nebezpečná a môže mať pre nás nepredstaviteľné dôsledky. Otázkou už nie je, či sa vedci pokúsia o vytvorenie superatléta, otázka znie, kedy to bude. Poviem vám, keby mal Hitler k dispozícii moderné technológie, určite by to urobil. Ale čo to bude znamenať pre nás…? Nebudeme pre našich „geneticky modifikovaných“ vnukov len na príťaž…?

In vitro veritas, in utero humanitas. V Petriho miske sa vždy ukáže pravda, no ľudskosť sa skrýva v lone matky.

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "In vitro veritas" cez

More in Ifkine fejtóny
15:48, 9 hodín ago

Tajné kódy krásy, časť druhá

Gentlemani si to málokedy priznávajú, no trávia veľa času pred zrkadlom, kde pózujú a kontrolujú svoje telo. Dúfajú, že uvidia svoj vysnený ideál a ten je… O plugine Najnovšie príspevky Ifka Angelina Lešičková Strávila som 25 rokov premýšľaním,…

Read   Comments are off
16:48, 1 týždeň ago

Tajné kódy krásy, časť prvá

Renesanční umelci verili, že za všetkým sa dá nájsť matematika. Počítali rôzne telesné proporcie a hľadali ideál telesnej krásy. A dnešní vedci im dávajú za pravdu: ten ideál naozaj existuje… O plugine Najnovšie príspevky Ifka Angelina Lešičkov…

Read   Comments are off
12:54, 3 týždne ago

Recept na večný život

V legendách máme množstvo hrdinov, ktorí boli buď nesmrteľní, alebo sa aspoň dožili stoviek, či tisíc rokov. Napriek pokroku vo vede sme však stále smrteľní. A aj tí najväčší machri v dlhovekosti končia na čísle 120 – na veku, ktorý sa nám nedarí por…

Read   Comments are off