aug 26, 5 mesiacov ago

Rady nákupnej maniačky

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/08/rady.jpgRady nákupnej maniačky

Zdravá strava je drahá. Aspoň to si myslí väčšina ľudí. Ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie i peňaženku, skúste sa riadiť niekoľkými radami, ktoré sme pre vás zozbierali od notorických „nakupovačov“ a expertov na zdravý životný štýl.

1.

Využite večerné hodiny: väčšina supermarketov ponúka tesne pred záverečnou zľavy, neraz i 50% na zeleninu a ovocie (občas aj na mäso a pečivo). Vegán Dominik, o ktorom som vám nedávno písala, takto po večeroch „rabuje“ Kaufland, aby sa zásobil na ďalší deň.

2.

Pestujte: nemusíte bývať na dedine, aby ste si mohli časť zeleniny zaobstarať sami. Moja teta už roky pestuje paradajky v kvetináči na balkóne. A poviem vám, je len málo romantickejších vecí ako začať varenie polievky s motykou v ruke, aby som si nakopala čerstvú mrkvu pred naším domom.

3.

Obehnite farmy: nič proti veľkovýrobe – áno, je lacnejšia, no často na úkor kvality. V mnohých častiach Slovenska stále máme (síce už trocha upadajúce) družstvá, kde chovajú ošípané či kravy. Takto môžete získať mäso a mlieko z hodnoverných zdrojov. Aj mne jedna suseda poradila, aby som brala mlieko z neďalekej farmy. Dva razy do týždňa nám ho prinesú až domov, čerstvé, ešte teplé (pokiaľ nie je vonku mínus desať, lebo to cestou trocha vychladne). A za cenu, za akú by ste plnotučné mlieko nedostali ani vo výpredaji.

4.

Sliepky sú v kurze: ak bývate v dome, kúpte si pár sliepok. Sú naozaj pomerne nenáročné na starostlivosť (nenáročnejšie ako hafani či mačičky!) a odvďačia sa vám domácimi vajíčkami. Ak chováte brojlery ako moja teta na Orave, užijete si aj 100% „bio“ mäsko.

5.

Nájdite čarovné kútiky: väčšina obchodov, veľkých i malých, má zákutia, kde dávajú potraviny v zľave. Často ide o tovar pred koncom minimálnej trvanlivosti, niekedy je zľava len kvôli tomu, že niekto poškodil obal. Pokiaľ sa práve nejedná o balíček čipsov, nie je dôvod, aby ste si to nemohli kúpiť.

6.

Pozerajte na etiketu a nie na obal: pekné balenie predáva. To som si sama uvedomila pri pohľade na „džús“ jednej značky. Na obale naaranžované ovocie od výmyslu sveta… a keď som sa pozrela na zloženie, zistila som, že ovocná zložka tvorí len 4% objemu. Hm, to som si rovno mohla dať vodu so sirupom…

7.

Vyskúšajte obchodné značky: toto som sa naučila od jedného amerického trénera. Asi aj vy viete, že veľké reťazce ponúkajú potraviny vlastnej značky. Často v dosť fádnom obale, no za dobrú cenu. Až budete mať chvíľu času, poštudujte si zloženie. Možno budete prekvapení, že aj v týchto potravinách je to, čo by ste si kúpili za dvojnásobok hodnoty, keby to malo iný obal.

A ešte jedna rada na záver: Urobte si zoznam. Veľa ľudí nakupuje impulzívne – prechádzajú sa po obchode a premýšľajú, čo im asi tak treba. Často potom kúpia zbytočnosti. A najmä, pre všetko, čo je vám sväté, nikdy, naozaj NIKDY nenakupujte hladní. Určite vám v nákupnom košíku pristane niekoľko „prehreškov,“ a len čo vyjdete z obchodu, zlopnete ich.

Nákup potravín je pre mnohých dennou rutinou, najmä pre ženy. A väčšinu z nás to obzvlášť nebaví. Totiž, existuje len málo väčších lží ako tvrdenie, že všetky ženy milujú nakupovanie. I keď ani presvedčenie amerických žien, že štíhli muži sú málo obdarení sa nezakladá na pravde…

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "Rady nákupnej maniačky" cez

More in Ifkine fejtóny
19:09, 3 dni ago

Carpe diem

Viete, čo je na živote najdôležitejšie? Život sám. A to, aby sme ho prežili bez výčitiek. Mnohí ľudia majú niekde v podvedomí vsugerovaný taký ten supermanovský pocit – že im sa „to“ nemôže stať. Že môžu jazdiť ako blázni bez toho, aby spôsobili dopr…

Read   Comments are off
20:25, 1 týždeň ago

Veď je to len malý kúsok

O tom, ako sa dá získať six-pack, sme si už hovorili. Ale viete, ako sa získava six-špek? Jedna moja známa pred časom uverejnila na sociálnej sieti fotografiu lákavo vyzerajúcich domácich šišiek s džemom. Fotografiu sprevádzal horkosladký komentár, ž…

Read   Comments are off
12:18, 3 týždne ago

Novoročné predsavzatia

Romantický odpočet, rachot ako počas národného povstania, štátna hymna, šampanské, chlebíčky, objatia. A predsavzatia. Nový rok. Nový rok a predsavzatia nejako patria k sebe. Ľudia si radi dávajú veľké ciele – prestať fajčiť, zmeniť prácu, oženiť sa&…

Read   Comments are off