aug 26, 3 mesiace ago

Rady nákupnej maniačky

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/08/rady.jpgRady nákupnej maniačky

Zdravá strava je drahá. Aspoň to si myslí väčšina ľudí. Ak chcete urobiť niečo pre svoje zdravie i peňaženku, skúste sa riadiť niekoľkými radami, ktoré sme pre vás zozbierali od notorických „nakupovačov“ a expertov na zdravý životný štýl.

1.

Využite večerné hodiny: väčšina supermarketov ponúka tesne pred záverečnou zľavy, neraz i 50% na zeleninu a ovocie (občas aj na mäso a pečivo). Vegán Dominik, o ktorom som vám nedávno písala, takto po večeroch „rabuje“ Kaufland, aby sa zásobil na ďalší deň.

2.

Pestujte: nemusíte bývať na dedine, aby ste si mohli časť zeleniny zaobstarať sami. Moja teta už roky pestuje paradajky v kvetináči na balkóne. A poviem vám, je len málo romantickejších vecí ako začať varenie polievky s motykou v ruke, aby som si nakopala čerstvú mrkvu pred naším domom.

3.

Obehnite farmy: nič proti veľkovýrobe – áno, je lacnejšia, no často na úkor kvality. V mnohých častiach Slovenska stále máme (síce už trocha upadajúce) družstvá, kde chovajú ošípané či kravy. Takto môžete získať mäso a mlieko z hodnoverných zdrojov. Aj mne jedna suseda poradila, aby som brala mlieko z neďalekej farmy. Dva razy do týždňa nám ho prinesú až domov, čerstvé, ešte teplé (pokiaľ nie je vonku mínus desať, lebo to cestou trocha vychladne). A za cenu, za akú by ste plnotučné mlieko nedostali ani vo výpredaji.

4.

Sliepky sú v kurze: ak bývate v dome, kúpte si pár sliepok. Sú naozaj pomerne nenáročné na starostlivosť (nenáročnejšie ako hafani či mačičky!) a odvďačia sa vám domácimi vajíčkami. Ak chováte brojlery ako moja teta na Orave, užijete si aj 100% „bio“ mäsko.

5.

Nájdite čarovné kútiky: väčšina obchodov, veľkých i malých, má zákutia, kde dávajú potraviny v zľave. Často ide o tovar pred koncom minimálnej trvanlivosti, niekedy je zľava len kvôli tomu, že niekto poškodil obal. Pokiaľ sa práve nejedná o balíček čipsov, nie je dôvod, aby ste si to nemohli kúpiť.

6.

Pozerajte na etiketu a nie na obal: pekné balenie predáva. To som si sama uvedomila pri pohľade na „džús“ jednej značky. Na obale naaranžované ovocie od výmyslu sveta… a keď som sa pozrela na zloženie, zistila som, že ovocná zložka tvorí len 4% objemu. Hm, to som si rovno mohla dať vodu so sirupom…

7.

Vyskúšajte obchodné značky: toto som sa naučila od jedného amerického trénera. Asi aj vy viete, že veľké reťazce ponúkajú potraviny vlastnej značky. Často v dosť fádnom obale, no za dobrú cenu. Až budete mať chvíľu času, poštudujte si zloženie. Možno budete prekvapení, že aj v týchto potravinách je to, čo by ste si kúpili za dvojnásobok hodnoty, keby to malo iný obal.

A ešte jedna rada na záver: Urobte si zoznam. Veľa ľudí nakupuje impulzívne – prechádzajú sa po obchode a premýšľajú, čo im asi tak treba. Často potom kúpia zbytočnosti. A najmä, pre všetko, čo je vám sväté, nikdy, naozaj NIKDY nenakupujte hladní. Určite vám v nákupnom košíku pristane niekoľko „prehreškov,“ a len čo vyjdete z obchodu, zlopnete ich.

Nákup potravín je pre mnohých dennou rutinou, najmä pre ženy. A väčšinu z nás to obzvlášť nebaví. Totiž, existuje len málo väčších lží ako tvrdenie, že všetky ženy milujú nakupovanie. I keď ani presvedčenie amerických žien, že štíhli muži sú málo obdarení sa nezakladá na pravde…

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "Rady nákupnej maniačky" cez

More in Ifkine fejtóny
21:39, 3 dni ago

Som si zavarila…

Keď ide o kvalitu stravy, ľudia zachádzajú do extrémov. Na jednej strane sú tí, ktorým je úplne šumafuk, čo dajú do úst, na strane druhej sú tí, ktorí chcú mať všetko top, v BIO kvalite… O plugine Najnovšie príspevky Ifka Angelina Lešičková Str…

Read   Comments are off
14:41, 1 týždeň ago

Kanálový živočích

Nezodpovedné matky nezaujíma, keď sa ich deti niekde flákajú. Zodpovedné ich za to pokarhajú. Ja idem s nimi, aby si neublížili. O plugine Najnovšie príspevky Ifka Angelina Lešičková Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, hereč…

Read   Comments are off
17:38, 2 týždne ago

Ty máš ale kostru!

Nosia nás, držia nás vzpriamených, pomáhajú pri pohybe. Naše kosti. O plugine Najnovšie príspevky Ifka Angelina Lešičková Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch …

Read   Comments are off