sep 15, 2 mesiace ago

Dokonalá symetria

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/09/symetria.jpgDokonalá symetria

Herec Denzel Washington bol ešte kedysi v deväťdesiatych rokoch vyhlásený za muža s najväčším sex-appealom. Dôvodom bola jeho mimoriadne symetrická tvár.

Čo má symetria spoločné s krásou, zdravím a sex-appealom? Nuž, viac, ako sa môže zdať. Krása sa ukrýva v detailoch. Jedným z tých najviac výrazných je práve symetria tváre. Môžete si urobiť pokus: sfoťte sa „en face“ (čiže rovno z prednej strany, ako keby ste sa fotili na občianku) a skúste si fotku otočiť pozdĺžne. Možno sa ani nespoznáte. Dôvodom sú mikroskopické odchýlky, ktoré spôsobujú, že pravá a ľavá polovica tváre nie sú úplne totožné.

Ako je možné, že naše tváre nie sú úplne symetrické? Nuž, najväčšiu rolu hrá tehotenstvo. Ľudská tvár sa formuje počas prvých týždňov vývinu v matkinom lone. Prvý trimester tehotenstva je preto označovaný za najviac rizikový – ak sa dieťa narodí s nejakou vadou, s najväčšou pravdepodobnosťou vznikla práve vtedy.

Nie len ľudská tvár má svoje skóre asymetrie, platí to pre celé telo. Mohlo by sa zdať trápne merať si šírku lakťov, obvod členkov či priemer ušných lalokov, ale… podľa vedcov existuje určitá súvislosť medzi symetriou tela a príťažlivosťou pre opačné pohlavie. Navyše, tí „menej nesymetrickí“ zvyknú byť aj zdravší. Nie nadarmo sa hovorí, že zovňajšok je odrazom vnútra…

A potom je tu ešte aj symetria a súlad medzi jednotlivými telesnými partiami. S tým sa najviac pasujú kulturisti – k vypracovaným ramenám musia dopasovať vhodný rozmer stehien či zadku, aby pôsobili vyvážene (na tomto mieste si istotne spomeniete na pár vašich kamarátov, ktorí trénujú bicepsy a hrudník, zatiaľ čo nožičky zanedbávajú a výsledný efekt je celkom dosť vtipný a neestetický).

Popravde, každý z nás je do určitej miery nesymetrický, pokiaľ ide o rozdiel medzi pravou a ľavou stranou tela. Logicky – praváci vykonávajú viac činností pravou rukou, ľaváci ľavou. Je teda dosť možné, že keby ste si pomerali pravú a ľavú ruku, našli by ste rozdiel pár milimetrov, možno i viac než centimeter. Profíci vedia, že toto sa dá „dohnať“ pár sériami s činkami na „slabšej“ strane, aby zmohutnela.

Paradoxne, aj mnoho športov ako takých vedie k asymetrii. Skvelý príklad je napríklad hod oštepom: vyhranený pravák predsa nebude hádzať ľavačkou, keď ju nemá takú šikovnú, že? Aj tenisti majú tendenciu hrať svojou dominantnou rukou. A zas takí hokejisti trávia počas zápasu dosť veľa času prikrčení a naklonení na jednu stranu, čo tiež nie je úplne ideálne.

Asymetria totiž môže bolieť. Najčastejšie sa totiž prejaví v strednej časti, na trupe. Dlhodobá záťaž na jednej strane vedie k bolestiam chrbta, zlému držaniu tela a ďalším problémom. Jediným riešením je pravidelne cvičiť a vyberať si cviky tak, aby sme vyvážene rozvíjali všetky svaly.

Asi najzábavnejší dôvod na cvičenie mi povedal pri našom rozhovore vegán Dominik. Je totiž aj muzikant, hráva na akordeóne. Kto mal tú česť s týmto nástrojom, určite mi dá za pravdu, že spôsobuje nadmernú záťaž ľavej polovice tela. U neho to viedlo až k tomu, že mal v puberte výrazne väčší ľavý prsný sval i ľavú ruku, až to vyzeralo smiešne. Jediným riešením bolo začať cvičiť. A poviem vám – určite mu to prospieva. Veď mnoho ľudí s „asymetrickým“ povolaním skončí na liekoch proti bolesti.

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "Dokonalá symetria" cez

More in Ifkine fejtóny
21:39, 3 dni ago

Som si zavarila…

Keď ide o kvalitu stravy, ľudia zachádzajú do extrémov. Na jednej strane sú tí, ktorým je úplne šumafuk, čo dajú do úst, na strane druhej sú tí, ktorí chcú mať všetko top, v BIO kvalite… O plugine Najnovšie príspevky Ifka Angelina Lešičková Str…

Read   Comments are off
14:41, 1 týždeň ago

Kanálový živočích

Nezodpovedné matky nezaujíma, keď sa ich deti niekde flákajú. Zodpovedné ich za to pokarhajú. Ja idem s nimi, aby si neublížili. O plugine Najnovšie príspevky Ifka Angelina Lešičková Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, hereč…

Read   Comments are off
17:38, 2 týždne ago

Ty máš ale kostru!

Nosia nás, držia nás vzpriamených, pomáhajú pri pohybe. Naše kosti. O plugine Najnovšie príspevky Ifka Angelina Lešičková Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch …

Read   Comments are off