okt 16, 5 mesiacov ago

Tajné kódy krásy, časť druhá

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/10/kodykrasy2.pngTajné kódy krásy, časť druhá

Gentlemani si to málokedy priznávajú, no trávia veľa času pred zrkadlom, kde pózujú a kontrolujú svoje telo. Dúfajú, že uvidia svoj vysnený ideál a ten je…

Adonis 1,618

V gréckej mytológii sa stretneme s mladým fešákom menom Adonis. Bol vraj taký pohľadný, že sa do neho zamilovala samotná Afrodita, bohyňa lásky. A práve po ňom je pomenovaný matematický ideál mužskej postavy. Na jeho ilustráciu vám ponúkam fotografiu Steva Reevesa, legendárneho kulturistu, ktorého telesné proporcie tomu presne zodpovedajú.

Fuuu, ale ste teraz zrumeneli, páni, však? Ruku na srdce, kto z vás tak vyzerá? Juj, asi ste kus prestrelili… no, radšej si to celé rozoberme.

Čo je Adonis, teda, kto to bol, to sme si už povedali. Ale čo je vlastne 1,618? Nuž, zoberte si krajčírsky meter a pomerajte si svoj obvod pása. A teraz (asi s pomocou niekoho ďalšieho) si ešte zmerajte obvod ramien. Máte? Tak fajn. Zoberte si kalkulačku a vynásobte si svoj obvod pása číslom 1,618. Toto by mal byť váš obvod ramien. Čiže, ak máte obvod pása povedzme 80 cm, v ramenách by ste mali mať 130 centimetrov.

A to je ešte len začiatok. Adonis index predpokladá, že máte nízke percento telesného tuku (pod 10%). Ďalej sú tu ideálne obvody jednotlivých telesných partií. Obvod zohnutého lýtka by sa mal rovnať obvodu zohnutého ramena. No a keď si pomeriate obvod zápästia nedominantnej ruky (t.j. praváci ľavú a naopak) a vynásobíte to číslom 6,5, dostanete svoj ideálny obvod hrudníka. Keď si zas vynásobíte obvod zápästia číslom 2,5, budete poznať dokonalý obvod svojho ramena. Pre istotu si ešte pomerajte koleno a výsledné číslo vynásobte 1,75, aby ste dostali ideálny obvod stehna. Tak… máte…?

(pauza na to, aby ste si mohli zahromžiť, dať si frťana alebo rovno lieky proti depresii, keďže ste zrejme úplne mimo)

Dá sa vôbec Adonis index dosiahnuť? Jasné, len si pozrite toho Steva Reevesa. Problém je, že pri väčšine konvenčných cvičení sa mu skôr vyhnete oblúkom. Maniaci do kardia sa spravidla nemôžu pýšiť tak veľkými svalmi v hornej časti tela a kulturisti zas nevedia, kedy prestať s naberaním hmoty.

Predsa, Adonis index má niečo do seba. S obvodom kolena a zápästia človek veľa nenarobí. Práve ich veľkosť totiž odráža celkovú telesnú stavbu a s tým súvisiace ideálne proporcie. Snaha o dosiahnutie čohokoľvek iného – a najmä väčšieho – už nie je zdravá. Popravde, keď som sa pozrela na fotku Steva Reevesa, čestne priznávam, bolo mi hneď nejako horúco. A to ani nie je celkom môj typ, keďže preferujem vlasáčov…

Tým by som vás chcela trocha upokojiť, páni. Áno, Adonis index je matematický vzorec ideálnych telesných proporcií, dá sa dosiahnuť a výsledok stojí za to. Lenže… skutočnosť je taká, že len málo žien naozaj túži po tom, aby mali po svojom boku „dokonalého“ chlapa s ideálnymi proporciami. Štatistika je totiž neúprosná, my, ženy, sa častejšie pasujeme s nadváhou (už len schudnúť po pôrode dá zabrať). Vedomie, že máme doma „ideálneho“ Adonisa nás podvedome dostáva pod tlak a tak skôr vycúvame, než aby sme riskovali, že nás „pán dokonalý“ opustí, keď nebudeme mať dva dni po pôrode znova „sixpack“. Takže pokoj a mier. Ľúbime vás aj s trošku vyšším percentom telesného tuku a menej hromovládnymi ramenami.

…ale…ako…hej, za Adonisom sa otočím… a rada… 🙂

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "Tajné kódy krásy, časť druhá" cez

More in Ifkine fejtóny
21:29, 2 dni ago

Horoskop zdravia

Ste poverčiví? Chcete sa dozvedieť, čo vás v živote čaká? Tak si určite prečítajte tento článok! Mala som možno deväť, desať rokov, keď sa u nás doma objavila kniha o čítaní z ruky. V tom čase som ju brala neskutočne vážne. Študovala som ju celé týžd…

Read   Comments are off
15:51, 1 týždeň ago

Bieli zabijaci, časť štvrtá

A viete, prečo je vlastne taký strašný problém, keď je potravina biela? Na záver tejto série vám ponúkam ešte niekoľko teplých bonzov z kuchyne zdravého stravovania. Medzi strašiakov sa v poslednom čase zaradila aj soľ. Áno, je biela. A je potrebná. …

Read   Comments are off
17:42, 3 týždne ago

Bieli zabijaci, časť tretia

Rozprávanie o bielych nepriateľoch zdravia by nebolo úplné bez hlavného podozrivého – cukru. Ak chceme mať vyváženú stravu, potrebujeme k tomu bielkoviny, tuky a sacharidy, čiže cukry. Ak ich teda potrebujeme, prečo je cukor taký strašiak? Naši predk…

Read   Comments are off