nov 30, 8 mesiacov ago

Súboj neporazených obrov

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/11/Wilder-Fury.jpgSúboj neporazených obrov

V poslednej dobe sa bojové športy čím ďalej tým viac tešia popularite verejnosti; obzvlášť MMA. Profesionálny box je však celosvetovo populárny už viac než 100 rokov a ostáva klasikou, je to proste šport, o ktorom aspoň počul snáď každý.

Netreba zabúdať na to, že práve v ňom sa točia spomedzi všetkých bojových športov najväčšie peniaze a je zároveň aj zo všetkých bojových športov najnebezpečnejší (keď niekto piluje celý život výhradne úder rukami, je zjavné, že jeho jeden úder by mohol “obyčajného” človeka aj zabiť). Superťažká váha boxu avšak už dávno stratila aktraktívnosť, ktorú mala za čias Muhammada Aliho, či Mikea Tysona a v posledných rokoch box propagovali hlavne ľahšie váhy. V nedeľu ráno nás však čaká zápas, ktorý je mega atraktívny, no mimo boxerského sveta málo spropagovaný. Som presvedčený, že súboj o jeden zo štyroch najcennejších opaskov superťažkej váhy medzi Deontayom Wilderom a Tysonom Furym nám prinesie veľmi kvalitnú podívanú.

Tyson Fury sa vrátil do boxerského ringu len tento rok, po takmer trojročnej pauze po tom, čo dostal stopku za doping, ktorý mal údajne užívať pred zápasom s Wladimirom Kličkom. Počas tých troch rokov stihol pribrať 72 kíl (ktoré zas medzičasom stihol aj stratiť), mal vážne psychické problémy a samovražedné sklony a venoval sa viac alkoholu a kokaínu, než boxu. Ako sám povedal, v živote mal všetko čo chcel a aj tak ho prepadla neznesiteľná depresia. Našťastie sa chlapec spamätal a neskončíl ako tisíce iných, ktorých takýto životný štýl zabil. V nedeľu uvidíme Furyho v zrejme najväčšom zápase jeho kariéry. Tyson Fury okrem toho, že je kontroverznou postavou, je aj geniálny boxer. Pri jeho výške 206cm a váhe 117kg má pohyb v ringu na úrovni boxera welterovej váhy a nie superťažkej. Okrem toho, že sa tak v ringu hýbe, rád aj nosí na verejné tréningy obtiahnuté šortky veľkosti welterového boxera (asi utužuje testes, keby sa pritrafil v ringu nejaký ten low blow). Fury mal posledné dva zápasy tento rok proti celkom kvalitným súperom, avšak tie vyzerali pre neho skôr ako sparing, než regulérne zápasy, keďže jeho súperi sa proti nemu takmer na nič nezmohli. Je otázne, či sa dostane späť do formy, v ktorej bol v zápase s Vladimirom Kličkom. Ak áno, superťažká divízia nabere zas raz iný rozmer.

Deontay “The Bronze Bomber” Wilder je vzhľadom na jeho úspechy a atraktivitu boja dosť málo populárny a je dosť škoda, že ho nedokážu jeho promotéri lepšie uviesť do povedomia verejnosti. Jeho slabú popularitu mu kritici vyčítajú dokonca aj v samotných domovských USA. Wilder tiež nie je rozhodne postavou žiadny 5 kilový chlapec z vášho sídliska s o dve čísla väčšou bomberou a nožkami ako roxorové tyče, keďže meria 201 cm a váži okolo 100kg. Svetový šampión s profesionálnym skóre 40 výhier, 0 prehier z toho 39! knokautov (Neknokautoval len Bernarda Stiverneho, ktorého však v odvetnom zápase ukončil už v prvom kole) je chlapík, ktorý má v svojich rukách neskutočné bomby, ktorými dokáže knokautovať protivníka častokrát aj cez rukavice. Technika úderov síce nie je jeho najsilnejšia stránka, avšak to jednozačne kompenzuje svojim pohybom a silou. Proti tak kvalitnému súperovi ako je Fury však ešte nestál a myslím si, že s ním môže mať výrazné problémy. V poslednej dobe Deontay zápasil s nižšími súpermi, ktorí mali od Furyho štýlu boja ďaleko a som si istý, že Tyson nebude robiť tie isté chyby ako poslední Wilderovi súperi. Ak necháte Deontaya diktovať tempo boja, bude vás prednou rukou hrýzť a keď sa pripojí niekoľko jeho pravačiek, je tam veľké riziko, že sa zachvíľu ocitnete v polohe čučového jogína spred bardejovskej športovej haly.

Ak sa Tysonovi podarí dostať sa do formy, v ktorej bol v zápase s Vladimirom Kličkom, dovolím si povedať, že Deontayova jediná šanca je vytiahnuť jeho raketovú pravačku v ten správny moment, keďže technikou a pohybom za Furym zaostáva. Bookmakeri dosť značne favorizujú Wildera, no môj tip je, že si ho Fury kvalitne vyťuká a zvíťazí na body. Ak sa však Deontayovi podarí prepašovať poriadnu bombu a Tysona knockdownovať, tak ak by sa aj Fury potom postavil, nezachránia ho už ani “šicke svate” na čele s Medicopterom 117 a doktorom Houseom. Dúfam však, že uvidíme hlavne kvalitný box, a že víťaz zápasu sa potom postaví proti Anthonymu Joshuovi, aby sa ukázalo, že kto je jediný king of the jungle superťažkej váhy v boxe. V nedeľu nastavte budíky fellaz a šou sa môže začať!

Dávid Almassy

Život bez vášne nemá žiadny zmysel. Bez športu si ťažko predstaviť plnohodnotnú existenciu. Nikdy som nebol veľmi na kolektívne športy, radšej sa venujem tým individuálnym. Pocit, že je človek zodpovedný sám za seba, je oslobodzujúci. Ľudia majú súperenie v génoch, spolupráca je pekná vec, ale ľudia stále spolupracujú proti niekomu, alebo preto, aby dosiahli niečo viac, než ostatní. Je preto dôležité, aby sa neprestalo v športe súperiť. Inak sa to bude ventilovať inde a to sa nám všetkým už páčiť nemusí.
Dávid Almassy

Najnovšie články od Dávid Almassy (zobraziť všetky)

Dávid Almassy

Dávid Almassy

Život bez vášne nemá žiadny zmysel. Bez športu si ťažko predstaviť plnohodnotnú existenciu. Nikdy som nebol veľmi na kolektívne športy, radšej sa venujem tým individuálnym. Pocit, že je človek zodpovedný sám za seba, je oslobodzujúci. Ľudia majú súperenie v génoch, spolupráca je pekná vec, ale ľudia stále spolupracujú proti niekomu, alebo preto, aby dosiahli niečo viac, než ostatní. Je preto dôležité, aby sa neprestalo v športe súperiť. Inak sa to bude ventilovať inde a to sa nám všetkým už páčiť nemusí.

Zdieľať "Súboj neporazených obrov" cez

More in Ostatné športy
11:37, 2 dni ago

Hrvatski petanque 2019

Ako to už býva zvykom, dovolenku na chorvátskom ostrove Hvar si každoročne spestríme nejednou partičkou petanque.  Dnes to bol unikátny zápas „východ“ kontra „západ“, rozumej tím východného Slovenska proti ekipe zloženej zo zá…

Read   Comments are off
20:26, 5 dní ago

Čarovný Island očami Stana, dejstvo prvé

Čarovný ostrov v severnom Atlantiku je domovom pre približne 340 000 obyvateľov a ročne pre vyše 2 milióny turistov. Nedotknutá príroda, dychberúce výhľady, vplyv turizmu či otázka „Prečo vlastne Island?“. Aj na to odpovie odhodlaný turis…

Read   Comments are off
16:09, 1 týždeň ago

Ranných 185 výškových metrov na ostrove Krk

Budíček s východom slnka (cca 5:30) plne si uvedomujúc nebezpečenstvo možného úpalu ak by to bolo neskôr. Balíme si najpotrebnejšie veci, voda a pivko, a vyrážame z apartmánu. Po ceste sa zastavíme v pekárni na čerstvé raňajky a pokračujeme mestečkom…

Read   Comments are off