dec 12, 3 mesiace ago

Sedem rozprávok o sixpacku (5)

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/12/brusaky-1.jpgSedem rozprávok o sixpacku (5)

V posledných rokoch sa internet (a už aj kníhkupectvá) hemží množstvom nových cvičebných metód, ktoré zahŕňajú celkom netradičné prístupy k brušným svalom…

Bojovníci v  akcii

Keby som mala venovať osobitnú kapitolu každej metóde, s ktorou som sa stretla za posledné tri roky, nebola by to miniséria ale román. No keďže vás už zrejme nudím, budem stručná.

Majster plank

Zástancovia izometrických cvikov mi istotne dajú za pravdu. Všemocný plank, alias doska, patrí medzi mimoriadne účinné cviky. Spevní strednú časť tela, no nemusí nevyhnutne viesť k získaniu sixpacku. No pre lenivcov je to jedna z najjednoduchších alternatív, nehovoriac o tom, že aj v prípade dosky existuje prinajmenšom dvadsať variantov, ako si ju môžete ozvláštniť (a garantujem vám poriadnu svalovicu).

Vojenský výcvik

Všimli ste si niekedy, aké telá majú bojovníci? A je úplne jedno, či hovoríme o boxeroch, bitkároch z MMA alebo ázijských majstroch. Iste, namietnete, že súčasťou ich tréningu sú často aj izolované cviky na brucho (Stallone nám ich krásne predviedol ako Rambo – jeho tréning brucha v tretej časti tejto ságy bol naozaj pôsobivý). Pravdou však zostáva, že ono to poskakovanie v ringu, uhýbanie sa pred údermi a údery samotné sú skvelou formou tréningu. Navyše, ak vás práve niekto naštval, chvíľka mlátenia do boxerského mecha vám parádne vyčistí hlavu.

Maximum z minima

Ďalšia veľká skupina trénerov odporúča dosť extrémne cviky na celé telo – a teda aj na brucho. Pointa je jednoduchá: za kratší čas precvičiť čo najviac svalových partií. Problém je však v tom, že zvládnuť cvičiť hoci len jedinú minútu tzv. burpee (nazýva sa aj angličák) môže pre niektorých ľudí znamenať infarkt. No v kombinácii s intervalovým tréningom sú tieto „multi“-cviky veľmi účinné pri spaľovaní tukov (a teda pri chudnutí ako takom). A o čo nám ide, keď rysujeme bruško? No predsa o to, aby mu v ceste nezavadzali špeky, však?

Len brucho nie!

A potom tu ešte máme skupinu, ktorá tvrdí, že brucho sa nemá cvičiť absolútne – totiž, že ho dosť precvičíme pri správnom prevedení väčšiny iných cvikov, najmä tých s činkami. Ak sme sa už naučili, že funkcia brušných svalov je v udržiavaní rovnováhy, potom si musíme priznať, že ich potrebujeme aj pri drepoch (a nemusia byť „kufríkové,“ ako sme hovorili naposledy) a dokonca aj keď v stoji trénujeme bicepsy. 

Problém je vzadu

Cvičíte, zdravo sa stravujete a sixpack nikde? Nuž, asi ho hľadáte na nesprávnej strane tela. Problém môže byť totiž niekde celkom inde – napríklad na chrbte. Pokiaľ máte skoliózu alebo problémy s krížami, potom si do svojej cvičebnej zostavy musíte dať cviky na posilnenie chrbta. A možno budete prekvapení, keď sa vytúžené tehličky objavia samy od seba.

A ten sixpack proste nebude…

Jáj, apokalypsa na obzore. Jeden americký lekár nedávno prišiel s tvrdením, že pre mnoho ľudí je fyzicky nemožné mať vysnívaný sixpack, pretože majú problém s fungovaním brušných svalov ako takých. Ale o tých problémoch si povieme nabudúce…

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "Sedem rozprávok o sixpacku (5)" cez

More in Ifkine fejtóny
21:29, 2 dni ago

Horoskop zdravia

Ste poverčiví? Chcete sa dozvedieť, čo vás v živote čaká? Tak si určite prečítajte tento článok! Mala som možno deväť, desať rokov, keď sa u nás doma objavila kniha o čítaní z ruky. V tom čase som ju brala neskutočne vážne. Študovala som ju celé týžd…

Read   Comments are off
15:51, 1 týždeň ago

Bieli zabijaci, časť štvrtá

A viete, prečo je vlastne taký strašný problém, keď je potravina biela? Na záver tejto série vám ponúkam ešte niekoľko teplých bonzov z kuchyne zdravého stravovania. Medzi strašiakov sa v poslednom čase zaradila aj soľ. Áno, je biela. A je potrebná. …

Read   Comments are off
17:42, 3 týždne ago

Bieli zabijaci, časť tretia

Rozprávanie o bielych nepriateľoch zdravia by nebolo úplné bez hlavného podozrivého – cukru. Ak chceme mať vyváženú stravu, potrebujeme k tomu bielkoviny, tuky a sacharidy, čiže cukry. Ak ich teda potrebujeme, prečo je cukor taký strašiak? Naši predk…

Read   Comments are off