dec 27, 6 mesiacov ago

Štedrovečerné zamyslenie

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/12/vianoce.jpgŠtedrovečerné zamyslenie

Tak, je to tu znova. Sviatky Narodenia Pána, pokoja, lásky, rodinnej pohody a… jedla. Množstva jedla.

Pardon, ešte som zabudla na komerčnú stránku Vianoc – haldy darčekov, kilometre svetelných reťazí, koledy v rádiu od polovice novembra. Ale hlavne jedlo. Veľa jedla.

U nás doma sme vždy dodržiavali rodinné tradície. Štedrá večera mala – a stále má – poctivých sedem chodov. A či ste z východu, západu, severu alebo juhu, ak ste rovnakí poctiví tradicionalisti, tiež máte na Štedrú večeru prinajmenšom poltucet pokrmov. Tradičné menu sa síce regionálne trocha líši, no jedno je rovnaké: štedrosť. Práve tá dala názov celému dňu.

Vianoce u našich predkov rozhodne neboli tak prepchaté luxusom ako u nás. Štedrý deň uzatváral štyri týždne adventu, obdobia očakávania a odriekania (no dobre, mládež počas tzv. stridžích dní trocha vyvádzala, veď si skúste vygúgliť zvyky súvisiace so sviatkami sv. Ondreja či sv. Lucie!). Všetky úkony mali hlboký symbolický význam – a podobne to bolo aj s jedlom.

Keď sa tak zamyslíte nad tradičnými pokrmami, ktoré sa podávali v minulosti pri Štedrej večeri, prídete na to, že to vlastne nebolo až tak úplne nezdravé a rozhodne to neevokovalo prežieranie ako teraz. Veď sa na to pozrite spolu so mnou.

Množstvo rodín na Slovensku začínalo (a stále začína) štedrú večeru oplátkami s medom. Čo môžete mať proti tomuto tekutému zlatu? Hromada vitamínov, antioxidantov a neviem, čoho ešte. Mimochodom, pre našich predkov to bol jediný „rýchly“ cukor, aký mali k dispozícii a väčšinou ním značne šetrili. Tá trocha medu na oplátke musela mať naozaj cenu zlata.

Vo väčšine krajov nechýbali jedlá z kyslej (i sladkej) kapusty, či polievka zo šťavy z kyslej kapusty (kapustnica alebo u nás juška). Prosím vás, v zimnom období je len málo prírodných zdrojov vitamínu C – a kyslá kapusta ho má plno. V katolíckych domácnostiach sa počas štedrej večere nejedlo mäso, to ešte totiž trval pôst. (áno, takže ani žiadne klobásky do kapustnice!)

Tradične sa počas večere rozkrojilo a zjedlo jabĺčko (musím vám opäť vymenovať všetky vitamíny, ktoré obsahuje???). No a aby nikto nebol ukrátený, ponúkli aj domáce zvieratá.

Zvyčajne boli súčasťou menu aj strukoviny. Opäť zdravý produkt. Samozrejme, že naši predkovia nepoznali tie GMO strašidlá (a nejedli ani sóju, o ktorej sa dnes vedú búrlivé debaty, keďže existujú náznaky, že má zlý vplyv na štítnu žľazu). Dokonca ani sviatočné koláče nemuseli byť nevyhnutne z pšeničnej múky – jačmeň, raž a ovos sa predsa tiež dajú pomlieť.

Odkedy sledujem newslettery niekoľkých renomovaných amerických trénerov, vždy sa mi pred sviatkami zaplní mailová schránka radami, ako prežiť obdobie prejedania bez úhony, prípadne, ako si uvariť zdravšiu verziu tej či onej maškrty. Prvú polovicu rád už ovládam – nenabrať si príliš veľkú porciu a koláč stačí jeden (a nie až o polnoci, radšej skôr, aby sme to stihli spáliť). S tým druhým mi Amíci nepomôžu, keďže ich sviatočné menu je o dosť iné ako to naše. A to naše tradičné je aj oveľa zdravšie.

Keď si to tak zhrnieme, tradičná štedrá večera je zdravá. Prúser nastal až v momente, keď sa k nám dovalili západné prehrešky vo forme zemiakového šalátu a vyprážaných rýb (v niektorých domácnostiach sa dnes jedávajú aj bravčové či kuracie rezne). Ale o hriechu menom zemiakový šalát si porozprávame inokedy…

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "Štedrovečerné zamyslenie" cez

More in Ifkine fejtóny
19:28, 2 týždne ago

Hop a skok

Koľko peňazí ste už investovali do svojich cvičebných pomôcok? Nebojte sa, nebudem vám tu dávať rozumy ani ponúkať štatistiky. Len sa chcem s vami podeliť o jeden veľmi vtipný zážitok z mojich mladších rokov. Keď som sa pred ôsmimi rokmi pustila do c…

Read   Comments are off
22:19, 3 týždne ago

Keď je účasť viac ako výhra

Tak, prežili sme to v zdraví. Majstrovstvá sveta v hokeji sú úspešne za nami. Niekedy sa tak dívam na športovcov počas lepších aj horších chvíľ a pristihnem sa pri myšlienke: čo im asi teraz behá hlavou? Iste, pri dvíhaní trofeje nad hlavu je viac ne…

Read   Comments are off
19:00, 1 mesiac ago

A von!

Rok sa skladá z dvoch častí. Z jedenásť a pol mesiaca nudy a z majstrovstiev sveta v hokeji. Pamätám sa na časy, keď som bola ešte malá a naša národná reprezentácia stúpala nahor medzi hokejových velikánov. Ach, to boli časy! Potom skvelé obdobie, ke…

Read   Comments are off