mar 19, 1 mesiac ago

Keď ti kolená podrážajú vlastní

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2019/03/bardejov.jpgKeď ti kolená podrážajú vlastní

Šport a peniaze nemajú na prvý pohľad veľa spoločného, no karta sa otočí pri zistení, že jedno bez druhého sa nezaobíde. A v našom meste sme toho priamymi svedkami.

Šport vo všeobecnosti musí mať väčšiu podporu štátu, futbal nevynímajúc. Rozpočty klubov by nemali byť závislé len od ich majiteľov.“ Citovaný výrok futbalového agenta, Karola Csonta, poukazuje na problém a zároveň aj riešenie problému. Zatiaľ čo sa pán Csontó bavil v rozmeroch štátnych, nám v Bardejove úplne stačia tie okresné.

Šport je prostriedkom diplomacie, osobnostného i fyzického vývoja a v dnešnej dobe má vo svete neotrasiteľnú pozíciu. Vo viacerých prípadoch sa môžu deti, mládež či dospelí zapojiť do akýchkoľvek športových aktivít a združení, lebo dané štáty či mestá na to proste majú. A viete čo? Som pomerne dosť sklamaný z toho, že moje rodné mesto patrí do tej druhej časti. Ak zavriem oči, zakryjem uši a zatnem zuby, môžem skonštatovať, že v Bardejove je po športovej stránke pomerne dosť na výber. Ak ale pootvorím čoby len jedno oko, vidím realitu. V minulosti patril šport k dominante nášho mesta, no hokej, hádzaná a žiaľ aj iné kluby museli ustúpiť aj kvôli financiám.

Čo tu však ostalo a stále bojuje je futbal. Najpopulárnejší šport na svete síce v bardejovskom prevedení netrhá rekordy, no je to azda to najlepšie, čím sa môžeme pýšiť. Ak ste náhodou v novembri či v minulosti volili smerodajné politické idey a napriek tomu ste sa dočítali až sem, prejdime teda k meritu veci. Neďaleko za hranicami nášho kráľovského mesta sa na futbal prideľujú desaťtisíce eur, vo svete futbalu sa točia miliardy. A čo v Bardejove? Podľa návrhu tímu primátora schválili poslanci pre futbalových 13 mládežníckych družstiev 2 000 €. Keď som si v článku od plátku Bardejovský reportér prečítal uvedené čísla, povedal som si, že je naozaj čas zájsť k očnej, lebo toto je nonsens. Z mne neznámych (ale pre mestský úrad) určite jasných dôvodov sa futbal v Novejši teší príspevku 7 000 € a do Dlhej Lúky o 500 € menej. Nezávidím, a ako som sa dočítal v podobne smerovanom príspevku prezidenta klubu Partizán Bardejov, nikto nezávidí nikomu, lebo všetci sú na tom žiaľbohu podobne. Ale ak som dnes strávil viac času hľadaním Dlhej Lúky na futbalovej mape Slovenska ako nad pochopením Dankovej tlačovky, potom je niečo zhnité v štáte bardejovskom.

To, že mesto má šport na háku, je smutné a na Slovensku často reálne. Ale aby sa najrozsiahlejší športový klub v našom meste musel báť o vlastnú existenciu pre tie najhlúpejšie dôvody od kompetentných pomocných zložiek, to je dokonalý príklad pre situáciu, kedy vám kolená podrážajú vlastní.

Timotej Gašper

Mám 22 rokov a študujem Medzinárodné vzťahy so zameraním na športovú diplomaciu. Z dlhoročných skúseností som zistil, že debatovanie a analyzovanie o futbale mi ide lepšie než samotná hra. Alebo ako povedal velikán J.Cruyff: „Futbal je jednoduchá hra, ktorú je náročné hrať jednoducho.“
Timotej Gašper

Najnovšie články od Timotej Gašper (zobraziť všetky)

Timotej Gašper

Timotej Gašper

Mám 22 rokov a študujem Medzinárodné vzťahy so zameraním na športovú diplomaciu. Z dlhoročných skúseností som zistil, že debatovanie a analyzovanie o futbale mi ide lepšie než samotná hra. Alebo ako povedal velikán J.Cruyff: "Futbal je jednoduchá hra, ktorú je náročné hrať jednoducho."

Zdieľať "Keď ti kolená podrážajú vlastní" cez

More in Futbal
18:52, 13 hodín ago

EPL: Kopeme pomaly za posledné

Ak idú všetky autá v protismere, ste v Anglicku. Najmegalomanskejšia liga na svete kope v sezóne pomaly za posledné, vitajte znova za kanálom, priatelia. Man City – Tottenham Po stredajšom ligomajstrovom zápase desaťročia medzi dnešnými súpermi si hn…

Read   Comments are off
8:07, 2 dni ago

Pád “futbalových” katedrál

Veľké zápasy ukazujú našu malosť a potvrdzujú, že /aj/ futbalový fanda je jeden biblický sebec. Dajte mu moc, a zničí svet so všetkým, čo miluje. Futbalu vrátane. Začne trolovaním o tom, že tím súpera nemá históriu, že je len za špinavé prachy umelov…

Read   Comments are off
18:24, 6 dní ago

Takto sa hrá o titul

Futbalový fanúšik si asi len ťažko môže priať niečo viac – zápas Liverpoolu proti Chelsea mal azda všetko. Šance, góly, kombinácie, hru zo strany na stranu a… pre mňa ako fanúšika výhru The Reds. V prvom polčase zaparkovaný autobus Chelsea ukáz…

Read   Comments are off