apr 12, 2 mesiace ago

Uhádni môj vek

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2019/04/vek.jpgUhádni môj vek

Hovorí sa, že vek je iba číslo. Že záleží na tom, ako sa človek cíti.

A je to tu zas. Sviniar kalendár (a jeho komplici na sociálnych sieťach) mi nekompromisne pripomenuli, že mám o rok viac. Úprimne, necítim sa na cifru, ktorú mám v dokladoch. A veľa ľudí hovorí, že na to ani nevyzerám. Aj predvčerom ma cestou z práce zastavili na ulici s oslovením „slečna.“ Je pravda, že keď idem niekam bez detí, nevyzerám ako prvoplánová „panička.“ Dokonca sa mi stalo, že si o mne mysleli, že som žena môjho švagra – ktorý je odo mňa o celých 8 rokov mladší.

Pravdou je, že dátum na občianke môže byť aj o dekádu odlišný od tzv. biologického veku. Niektorí ľudia naozaj nevyzerajú na svoje roky, v dobrom i zlom zmysle slova. To, ako vyzeráme (či skôr, na koľko vyzeráme) je do značnej miery záležitosť genetiky (najmä, ak máte v génoch tmavé kruhy pod očami, a to ešte nemáte ani tridsať a vyspali ste sa do ružova). Pre naše zdravie však nie je ani tak podstatné to, ako mlado či staro vyzeráme, no aké mladé (či staré) je naše telo.

A to je presne pointa tzv. biologického veku. To, ako sa o seba staráme, či športujeme alebo nie, spánkový režim, stravovanie (i stres) – to všetko sa na nás odráža. Máte to podobne ako s autom, tiež potrebuje správnu údržbu, aby fungovalo.

Na internete si môžete spraviť jednoduché testy na zistenie svojho biologického veku. Pointa je spravidla len v zodpovedaní otázok o životnom štýle. No ak chcete vedieť detaily, potom je super obrátiť sa na špecializované pracovisko, kde vám do detailov zmerajú všemožné parametre a na ich základe vypočítajú biologický vek.

Môže biologický vek ovplyvniť dĺžku vášho života? Áno a nie, do určitej miery. Aj mladí a zdraví športovci môžu náhle zomrieť (jeden môj kamarát to prehnal s tréningom na maratón, zomrel na zástavu srdca) či ochorieť (poznala som bývalého futbalistu, ktorý zomrel na svalovú dystrofiu). No ak máte už v mladom veku nadváhu, vysoký krvný tlak, preháňate to s pitím či cigaretami, tak si priam koledujete o skorý infarkt.

Náš šéfredaktor sa pred časom pochválil s tým, že mu pri testoch biologického veku vyšlo o dobrú dekádu menej, než naozaj má. A viem, že sa skutočne snaží, aby prekabátil tikajúce hodinky. Recept je jednoduchý a omieľaný dookola – zdravá strava a pohyb. Neviem, ako na tom budem o dvadsať rokov ja, no zatiaľ sa ako-tak držím. A kým ma ľudia na ulici volajú slečna, všetko je v poriadku. Hlavne pre moje ego.

Takže, koľko mám rokov? Hm, s obľubou hovorím, že o sedem viac, než vyzerám, o desať viac než sa cítim a o sedemnásť viac, než sa správam. A keď si to spočítate, vyjde vám tá mrzká cifra, čo mi tento týždeň naskočila v kalendári. Pre mňa je vek naozaj iba číslo. A v mojom prípade úplne irelevantné.

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "Uhádni môj vek" cez

More in Ifkine fejtóny
19:28, 2 týždne ago

Hop a skok

Koľko peňazí ste už investovali do svojich cvičebných pomôcok? Nebojte sa, nebudem vám tu dávať rozumy ani ponúkať štatistiky. Len sa chcem s vami podeliť o jeden veľmi vtipný zážitok z mojich mladších rokov. Keď som sa pred ôsmimi rokmi pustila do c…

Read   Comments are off
22:19, 3 týždne ago

Keď je účasť viac ako výhra

Tak, prežili sme to v zdraví. Majstrovstvá sveta v hokeji sú úspešne za nami. Niekedy sa tak dívam na športovcov počas lepších aj horších chvíľ a pristihnem sa pri myšlienke: čo im asi teraz behá hlavou? Iste, pri dvíhaní trofeje nad hlavu je viac ne…

Read   Comments are off
19:00, 1 mesiac ago

A von!

Rok sa skladá z dvoch častí. Z jedenásť a pol mesiaca nudy a z majstrovstiev sveta v hokeji. Pamätám sa na časy, keď som bola ešte malá a naša národná reprezentácia stúpala nahor medzi hokejových velikánov. Ach, to boli časy! Potom skvelé obdobie, ke…

Read   Comments are off