apr 12, 1 týždeň ago

Uhádni môj vek

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2019/04/vek.jpgUhádni môj vek

Hovorí sa, že vek je iba číslo. Že záleží na tom, ako sa človek cíti.

A je to tu zas. Sviniar kalendár (a jeho komplici na sociálnych sieťach) mi nekompromisne pripomenuli, že mám o rok viac. Úprimne, necítim sa na cifru, ktorú mám v dokladoch. A veľa ľudí hovorí, že na to ani nevyzerám. Aj predvčerom ma cestou z práce zastavili na ulici s oslovením „slečna.“ Je pravda, že keď idem niekam bez detí, nevyzerám ako prvoplánová „panička.“ Dokonca sa mi stalo, že si o mne mysleli, že som žena môjho švagra – ktorý je odo mňa o celých 8 rokov mladší.

Pravdou je, že dátum na občianke môže byť aj o dekádu odlišný od tzv. biologického veku. Niektorí ľudia naozaj nevyzerajú na svoje roky, v dobrom i zlom zmysle slova. To, ako vyzeráme (či skôr, na koľko vyzeráme) je do značnej miery záležitosť genetiky (najmä, ak máte v génoch tmavé kruhy pod očami, a to ešte nemáte ani tridsať a vyspali ste sa do ružova). Pre naše zdravie však nie je ani tak podstatné to, ako mlado či staro vyzeráme, no aké mladé (či staré) je naše telo.

A to je presne pointa tzv. biologického veku. To, ako sa o seba staráme, či športujeme alebo nie, spánkový režim, stravovanie (i stres) – to všetko sa na nás odráža. Máte to podobne ako s autom, tiež potrebuje správnu údržbu, aby fungovalo.

Na internete si môžete spraviť jednoduché testy na zistenie svojho biologického veku. Pointa je spravidla len v zodpovedaní otázok o životnom štýle. No ak chcete vedieť detaily, potom je super obrátiť sa na špecializované pracovisko, kde vám do detailov zmerajú všemožné parametre a na ich základe vypočítajú biologický vek.

Môže biologický vek ovplyvniť dĺžku vášho života? Áno a nie, do určitej miery. Aj mladí a zdraví športovci môžu náhle zomrieť (jeden môj kamarát to prehnal s tréningom na maratón, zomrel na zástavu srdca) či ochorieť (poznala som bývalého futbalistu, ktorý zomrel na svalovú dystrofiu). No ak máte už v mladom veku nadváhu, vysoký krvný tlak, preháňate to s pitím či cigaretami, tak si priam koledujete o skorý infarkt.

Náš šéfredaktor sa pred časom pochválil s tým, že mu pri testoch biologického veku vyšlo o dobrú dekádu menej, než naozaj má. A viem, že sa skutočne snaží, aby prekabátil tikajúce hodinky. Recept je jednoduchý a omieľaný dookola – zdravá strava a pohyb. Neviem, ako na tom budem o dvadsať rokov ja, no zatiaľ sa ako-tak držím. A kým ma ľudia na ulici volajú slečna, všetko je v poriadku. Hlavne pre moje ego.

Takže, koľko mám rokov? Hm, s obľubou hovorím, že o sedem viac, než vyzerám, o desať viac než sa cítim a o sedemnásť viac, než sa správam. A keď si to spočítate, vyjde vám tá mrzká cifra, čo mi tento týždeň naskočila v kalendári. Pre mňa je vek naozaj iba číslo. A v mojom prípade úplne irelevantné.

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "Uhádni môj vek" cez

More in Ifkine fejtóny
19:43, 3 dni ago

Pôst alebo diéta?

Tak, už len pár dní a môžeme sa konečne s chuťou pustiť do všetkých tých veľkonočných dobrôt… Tento príspevok by sa síce viac hodil pred dvomi mesiacmi, no verím, že aj na začiatku Veľkého týždňa pochopíte jeho význam. Ja som ho totiž pochopila…

Read   Comments are off
19:55, 1 týždeň ago

Uhádni môj vek

Hovorí sa, že vek je iba číslo. Že záleží na tom, ako sa človek cíti. A je to tu zas. Sviniar kalendár (a jeho komplici na sociálnych sieťach) mi nekompromisne pripomenuli, že mám o rok viac. Úprimne, necítim sa na cifru, ktorú mám v dokladoch. A veľ…

Read   Comments are off
18:34, 3 týždne ago

Ži tam, kde si

Koľkokrát v živote ste už začínali odznova? Jedno zábavné porekadlo hovorí, že život je zmena. Jedno menej zábavné zas hovorí, že je lepšie tri razy vyhorieť, ako sa raz sťahovať. Popravde, poznám len málo ľudí, ktorí by sa vyžívali v tom, že majú zb…

Read   Comments are off