Sledujte nás

Ostatné športy

Keď žena muškári

Grétka Kolcunová

Členka Slovenského rybárskeho zväzu – miestnej organizácie v Bardejove a študentka Gymnázia Leonarda Stöckela v Bardejove. 17-ročná rybárka, ktorá sa aktívne venuje rybolovu, hlavne muškáreniu. Grétka Kolcunová.

Krásna žena a nemé ryby?

Každý kto ma pozná vie, že som veľmi komunikatívna, a že mne sa ústa nezastavia. To, že sú ryby nemé, mi úplne vyhovuje. Mám rada práve to, že na rybách je ticho, že môžem tráviť čas v prírode pri vode a úplne sa odreagovať od všetkých problémov. Koncentrácia, tak ako aj ticho, sú pri muškárení nevyhnutné.

Prečo práve muškárenie?

Rybolovu sa venujem odmalička, keďže som stále chodila na ryby s ockom. Venujem sa hlavne muškáreniu, aj keď okrem pstruhového a lipňového povolenia mám aj povolenie na kaprové vody. My muškári chodievame na kaprové vody len keď sú potoky špinavé alebo keď je na muškárenie „tma“. Na kaprové vody plánujem chodiť častejšie keď budem na dôchodku a nebudem vládať chodiť po riekach. Muškárenie je pre mňa oveľa zaujímavejšie, pretože mám s rybou oveľa bližší kontakt a je tam práve tá akcia, keď ryba zaloví. Ryby chytám na vlastnoručne vyrobené mušky. Nie je lepší pocit ako chytiť rybu na mušku. Muškárenie je veľmi elegantný, a podľa mňa v rybolove majstrovský šport, pretože táto technika je veľmi ťažká. No o to krajšia a väčšia je vášeň.

Najväčšia nezdolaná ryba a okolnosti?

Myslím, že to bol pstruh dúhový na rieke Poprad vo Svite pod Tatrami, kde chodím trénovať na rybársku súťaž „Podolínska pätnástka“, na ktorej sa chcem tento rok zúčastniť. Chytala som v takom mieste, kde bol spadnutý strom. Pstruh mi zožral mušku a po sekunde tiahol pod strom. Bol silnejší ako ja a tak mi odtrhol celý náväzec. Meral okolo 75 cm a bol veľmi silný. Pri love na muškársky prút, ktorý je veľmi mäkký, je to neuveriteľný adrenalín. Málo žien sa venuje tomuto športu, osobne teda žiadnu nepoznám. Niektorí muži majú problém zdolať také veľké ryby, alebo prejsť väčší prúd, nie to ešte ja, 50kg dievča. Chce to ale tréning, vytrvalosť a rýchlu reakciu.

Čo je pri rybačke tvoje hlavné motto?

Chyť a pusť. Toto motto sa netýka len faktu nebrať ryby, lebo ani ja sama nie som zásadne za to nebrať ryby, pár úlovkov si za sezónu privlastním, ale určite nie každú vychádzku. Chyť a pusť vnímam v tom zmysle, že rybolov nie je len o tom kúpiť si povolenku, chodiť na ryby a brať ich, ale treba pre nich aj niečo robiť. V rybárskom zákone sa nepíše len o lovných mierach a o tom, koľko rýb za vychádzku si môže rybár privlastniť. Tí, čo rybársky zákon dobre poznajú, nájdu tam aj pár zaujímavých odsekov o hospodárení s rybami, o ochrane rýb, o chove rýb a mnoho ďalších. Muškárenie považujem za športový rybolov.

Súvisí rybačka so životným prostredím?

Áno, obaja veľmi úzko spolu súvisia. Za posledné roky badať veľmi veľký problém s poklesom rýb. Súvisia s tým opakované povodne a taktiež množstvo rybožravých predátorov. Každoročne už sedem rokov robíme projekt reintrodukcie pstruha potočného, ktorého vysádzame v očných bodoch do externých liahní. Týmto projektom sme „dali život“ už desiatkam tisíc pstruhov potočných. Tejto téme sa aktívne venujem a snažím sa ju šíriť ďalej aj prostredníctvom biologických olympiád a rôznych súťaží, kde som celoštátne úspešná.

Kde sa vidíš o 10 rokov?

Myslím si, že muškáriť budem aj o 10 rokov, keďže to je záľuba na celý život. Kto si vytvorí vzťah, muškáriť neprestane. Chcela by som v tomto športe podporovať aj iných mladých ľudí, keďže začiatky sú veľmi ťažké, či už finančne alebo aj z mnohých iných stránok. A v mojom osobnom živote by som sa chcela stať lekárkou, najskôr zubárkou.

Srdečná vďaka za rozhovor a veľa šťastia v súkromí aj pri vode, Grétka!

Viac v Ostatné športy