júl 12, 2 mesiace ago

Najkrajších 100,5 cm v mojej rybárskej kariére

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2019/07/stuka-mino.jpgNajkrajších 100,5 cm v mojej rybárskej kariére

Je streda a ja mám konečne voľno z práce. Tak si vravím, že by som mohol vybehnúť niekde na ryby. Ale kam? Po chvíľke rozmýšľania volám môjmu kamarátovi, dobrému rybárovi, a on mi vraví, že je práve v centre Prahy na rybách.

V centre? Zo žartu mi napadne, že tam asi chytá z Karlovho mostu. Srandy však idú bokom a rovno mu píšem, že teda dôjdem aj ja a nech mi povie, kde sa presne nachádza. Posiela mi fotku mapy, na ktorej vidím, že loví asi pol kilometra od Pražského hradu. Neváham teda ani chvíľočku a už sedím v električke a… som poriadne nervózny. Nikdy som totiž nebol na urban fishingu, čo je rybačka v centre mesta. Vzrušenie zo zážitku však ďaleko prevyšuje akékoľvek obavy.

Prichádzam na miesto a chalani už majú nachytaných zopár menších rýb, konkrétne pár kaprov a dva sumce. Nenápadne od nich zisťujem, na čo berú a ďalšie fígle, ktoré mi pomôžu pri príprave. Po chvíľke rozmýšľania si vravím, že predsa ak chytili tie sumce, vyskúšam chytiť nejakého dravca aj ja. Nachystám si teda jeden prút na jemnú montáž a hneď ťahám z Vltavy malé plotice. Tie majú ideálnu, ba až parádnu veľkosť na nástrahu, vďaka čomu by som mohol loviť na živé rybičky. Ihneď si teda chystám montáž aj na druhom prúte a hádžem plaváčik aj so živou návnadou asi do dvojmetrovej hĺbky. Po necelej minúte príde razantný záber, sekám a v tom začne, ako hovoria nači bratia Česi, „neuvěřitelná jízda“.

Podľa intenzity ťahu a sily ryby tuším, že to bude väčší kúsok a odhadujem to na sumca s veľkosťou okolo metra. Po chvíľke sa na mňa z vody vynorí obrovská papuľa a ja ostávam totálne zmrazený, pričom ma zalieva pot a totálne ma ovláda adrenalín. Nezmôžem sa na nič iné, ako na výkrik: „Chalani, mám veľkú šťuku.“ Vtedy pribehnú aj ostatní kamaráti a boj o každý centimeter pokračuje. Keďže som mal nahodené iba na silóne s hrúbkou 0,22 mm, tuším, že taktúto obludu nemôžem z vody nikdy vytiahnuť.

Po nekonečných minutách tvrdého súboja, z pohľadu šťuky o holý život, sa môj sen stává realitou. Prichádza neuveriteľná radosť a hrdosť zo zdolania takého „macka“. Po odmeraní zisťujem, že šťuka, ktorú som práve vytiahol, meria brutálnych 100,5 cm, čo je už naozaj úspech. Keďže ale uznávam metódu „Catch and release“, rybka hneď po odmeraní a niekoľkých fotkách putuje naspäť do svojho domova. A mne tak okrem zážitku na celý život ostáva v srdci aj dobrý pocit. 

Autor: Miňo Pastorek

Samuel Biroš

Administrátor vo BROsport.sk
23r., študujem na Technickej univerzite v Košiciach. Šport je niečo, čo ma vystihuje a napĺňa, je to životný štýl.
Samuel Biroš

Najnovšie články od Samuel Biroš (zobraziť všetky)

Samuel Biroš

Samuel Biroš

23r., študujem na Technickej univerzite v Košiciach. Šport je niečo, čo ma vystihuje a napĺňa, je to životný štýl.

Zdieľať "Najkrajších 100,5 cm v mojej rybárskej kariére" cez

More in Ostatné športy
17:05, 2 dni ago

Anorexia nebolí, „len“ sa na ňu umiera

Ospravedlňujem sa za iróniu v názve, nemá to byť sarkazmus, výsmech či odľahčenie témy. Skôr naopak, je to tichý výkrik zúfalstva, bezmocnosti, výkrik do prázdna… A možno… Možno sa niekto chytí… Túto úvahu dávam do pozornosti všetký…

Read   Comments are off
14:24, 2 týždne ago

Nurmagomedov vs. Poirier, UFC 242

Súboj dvoch súčasných šampiónov v ľahkej váhe bude zlatým klincom a vyvrcholením UFC 242, ktoré sa odohrá netradične v Spojených Arabských Emirátoch. Tento zápas je ako z filmu Rocky. Sebaistý Rus Nurmagomedov, ktorý valcuje všetko, čo mu príde pod r…

Read   Comments are off
17:58, 1 mesiac ago

Sledovanie futbalu je dobré pre naše zdravie, tvrdí výskum

Azda každý futbalový fanúšik už zažil ten okamih, kedy si vypočul výčitku o tom, že pozerá príliš veľa futbalu a aké to je zlé. Viacero faktorov naznačuje, že sledovanie naozaj vypätých zápasov môže byť pre nás škodlivé. Ako na nás ale vplýva nervozi…

Read   Comments are off