aug 20, 4 týždne ago

Babičkina záhradka

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2019/08/babickina-zahradka.jpgBabičkina záhradka

Milujem toto ročné obdobie. A nielen preto, že je teplo.

Vždy, keď sa Slnko na oblohe vygúľa na svoju najvyššiu dráhu, spomeniem si na moje detské roky. Vybavuje sa mi záhradka za mestom, ktorá patrí mojim dvom tetám – mamkiným sestrám. Ešte ako úplne malé škvŕňa som tam chodievala s mamkou a babkou. A hoci som nikdy nebola práve záhradkársky typ, niektorým letným aktivitám som neodolala. Len čo čerešne chytili správnu farbu, vyliezla som na strom a nezliezla dole, kým sa tie prvé nepýtali von z opačnej strany.

Bola som mestské dieťa. Medzi bytovkami bolo síce niečo málo zelene, ale možnosť vypadnúť za mesto na záhradku bola úplne skvelá. Ako teenagerka som tam pobývala s mojimi sesternicami. Tetušky nám nechali kľúče, my sme si priniesli proviant. A najväčšia romantika bola vždy ráno, keď sme jedávali na verande (samozrejme, že sme si natrhali čerstvú zeleninu zo záhonov) a dívali sa na tú oázu pokoja. To boli ešte časy bez sociálnych sietí, a tak z tých čias nemáme skoro žiadne fotografie. No spomienky sú farebné, voňajú po čerstvých paradajkách (a mala som chuť dodať, že po vetroch mojej sesternice, ale to by kazilo dojem).

Dnes bývam na dedine. O záhradku pred naším domom sa stará moja svokra. Som jej za to vďačná: niet nad to môcť hneď ráno vybehnúť po čerstvé paradajky či cibuľku. Hoci, s tými paradajkami je trocha problém: môj synátor má neskutočné nutkanie babrať všetko červené a guľaté, takže málokedy stihnú dozrieť. No jedno som si istá: sú 100% bio. Žiadne chémie, hnojíme tak maximálne vlastným kompostom z pokosenej trávy a biologického odpadu. A poviem vám, je to poznať.

Keď tak vybehnem pred dom a dívam sa na záhony, cítim sa podobne ako za mladých rokov. Pohľad na toľko domácich vitamínov lahodí oku i žalúdku. Najmä, ak dorastú de facto bez môjho pričinenia. Popravde, hoci som rada, že mám k dispozícii čerstvú zeleninu, ešte stále nie som záhradkársky typ. Mne by zdochli aj plyšáky, keby som ich mala kŕmiť.

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "Babičkina záhradka" cez

More in Ifkine fejtóny
17:16, 4 týždne ago

Babičkina záhradka

Milujem toto ročné obdobie. A nielen preto, že je teplo. Vždy, keď sa Slnko na oblohe vygúľa na svoju najvyššiu dráhu, spomeniem si na moje detské roky. Vybavuje sa mi záhradka za mestom, ktorá patrí mojim dvom tetám – mamkiným sestrám. Ešte ako úpln…

Read   Comments are off
17:41, 1 mesiac ago

Technológie: daň za pokrok, časť piata

Najsmutnejšou daňou za pokrok nie sú pupká našich detí, no ich myslenie… Časť piata: hluk a ticho Park v centre našej obce, štyri hodiny popoludní. Synátor okupuje hojdačku, dcérka zbesilo pobehuje okolo kolotoča, kde krúti kamarátky zo škôlky….

Read   Comments are off
15:47, 2 mesiace ago

Technológie: daň za pokrok, časť štvrtá

Neviem, ako vy, no ja som naozaj vďačná za detstvo bez Facebooku…! Časť štvrtá: stratení v sieti Boli časy, keď sa mamičky za súmraku vyberali hľadať svoje ratolesti do temných zákutí lesíkov okolo miest a dedín, či na detské ihrisko. Večerné l…

Read   Comments are off