Sledujte nás

Futbal

„Green card“ vo futbale – posun vpred alebo zbytočnosť?

Ako už mnohí fanúšikovia futbalu určite zaregistrovali, v talianskej Serie B majú rozhodcovia možnosť udeliť hráčovi zelenú kartu. K červenej a žltej teda pribudla ďalšia a vytvorila pomyselný kartový semafor. Avšak na rozdiel od dvoch základných kariet je zelená iba imaginárnou. Rozhodca ju teda nikdy z vrecka nevytasí.

Táto novinka slúži na ocenenie hráča kvôli prejavu fair play. Napríklad Neymar zloží k zemi Pepeho, ktorý ostane na ihrisku ležať s bolestivou grimasou. Avšak Neymar nebude ďalej pokračovať v útoku, aj keď rozhodca faul nezapískal, namiesto toho loptu zakopne do autu. Na konci zápasu sa mu do štatistík zapíše zelená karta za tento férový prejav. Alebo Ibrahimovič po krásnom centri od Matu hlavičkuje tesne nad brvno. Všetci okrem rozhodcu si všimli, že Čech koncami prstov loptu jemne obtrel a tým dopomohol k tomu, že lopta išla mimo. Rozhodca nariadi odkop od brány. Peter Čech sa ale prizná k svojmu počinu a hlavný arbiter na základe toho zmení svoj výrok. Červení Diabli teda budú zahrávať roh. Ibra poklepká Čecha po pleci a všetci sú šťastní. Pokiaľ z toho ale nepadne gól – to by už všetci až takí šťastní neboli. Už chápeš, že?

Tieto príklady boli len čisto imaginárne. Samozrejme v anglickej Premier League a španielskej La Lige sa zatiaľ nič také nezaviedlo. Podľa šéfa Serie B Andreu Abodiho je tento krok pre súťaž veľmi prospešný a má napomáhať k vzájomnému rešpektu na ihrisku. V 7. kole medzi mužstvami Entella a Vicenza sa hosťujúci hráč Galano stal prvým, ktorý „uvidel“ zelenú kartu. Po jeho strele rozhodca ukázal na roh, avšak nakoniec sa po priznaní, že nikto loptu netečoval, kopal odkop od brány.

Otázkou však ostáva, či pre hráčov bude zelená karta dostatočne silne motivačným faktorom k tomu, aby sa v kľúčových momentoch priznali k svojej chybe, a TÝM obrali svoj TÍM o istú výhodu. Kamerový systém by bol určite efektívnejším spôsobom, ako tento problém vyriešiť, avšak to je už vec druhá.

Fair play by malo byť na ihriskách samozrejmosťou. Každý futbalista však vie, aké je ťažké sa priznať čo i len k tomu, že lopta išla do autu od neho a nie od súpera. Tento krok môže byť aj posunom, určite. Ak táto myšlienka pomôže hoci len k piatim zmenám verdiktov rozhodcu, bude to pozitívum. Nechajme sa prekvapiť. Možno sa od ďalšej sezóny dočkáme zavedenia tohto pravidla aj v iných futbalových súťažiach.

Na konci každého mesiaca sa bude vyhlasovať hráč, ktorý týchto kariet získal najviac. Na konci sezóny takisto. Otázka na záver: Kto si cenu za fair play zaslúži viac? Marek, ktorý získa počas sezóny 10 zelených, 15 žltých a 4 červené, alebo Peter s bilanciou 4 zelených, 2 žltých a žiadnej červenej?

Buona giornata!

Reklamy
Tipsport registračný bonus 30 Eur pre nových hráčov - 750x100

Viac v Futbal