Všetko okolo nás, možno až na vesmír a ľudskú hlúposť, má svoje hranice, a presne tak je to aj s ľudskými svalmi, resp. ich veľkosťou. Čo sa ale skrýva za onými hranicami…?
Veľkosť svalstva má svoje limity, ktoré sú pod prísnou kontrolou proteínu zvaného myostatín, inými slovami, práve jeho hladina v organizme určuje, akými veľkými sa svaly môžu stať. Ak objem príslušného svalu dosiahne svoje maximum, myostatín sa určite postará o to, že tento už ďalej neporastie. Čo v prípade, ak myostatín v tele chýba, resp. ho umelo skúsime dať preč? Uhádli ste. Hranice veľkosti vašich muskulárnych proporcií sú skoro fuč…
Prvýkrát sa tento jav pozoroval u belgického modrého dobytka. Jeho kravy boli 2 až 3-krát mohutnejšie ako ich normálne príbuzné, pričom výskum ukázal, že tieto obludky jednoducho vyradili z retiazky svojich chromozómov gén GDF-8, zodpovedný práve za tvorbu myostatínu. Kravy tak bez akejkoľvek zásluhy, cvičenia, či špeciálnej stravy boli schopné vybudovať priam golemovskú svalovú hmotu. Podobný jav bol pozorovaný aj u psov, myší, a dokonca i detí /viď obr./.
Nuž, záhada prečo niektorí z nás popri hodinách vo fitku „napučia“ z noci do rána, iní zas pomaly a ani za rok, sa zdá byť skoro jasná. Čím menej myostatínu, tým viac svalovej hmoty, a naopak. Dnes je už zreteľne dokázateľné, že mnohí profesionálni kulturisti vykazujú dedične nízku dávku myostatínu, a vďačia za svoje úspechy možno viac genetike, ako cvičeniu, či strave a všakovakým doplnkom. Hej, spokojne to nazvite závisť.
Že aj vy máte záujem o medikamenty, čo eliminujú alebo blokujú myostatín? Pokiaľ nie ste zrovna pacient so svalovou dystrofiou, alebo dedko, čo má stehno hrúbky vášho predlaktia, bude dobré chápať, že nabúrať zákon prírody sa ani tu nemusí vždy vyplatiť. Či už totiž disponujete vysokou alebo nízkou hladinou myostatínu, verte, táto prírodou darovaná dávka je pre vašu fyzickú i metabolickú výkonnosť presne tá optimálna. Tak. Je lepšie nestať sa supermanom, a poctivo vydrieť svoje svalovo objemové limity tréningom, než pašovať prebujnelosť spoza hraníc normálu. Mohutnosť muskulatúry sa v istom okamihu už jednoducho vymyká našej kontrole, a je v správnom okamihu prirodzene brzdená vlastnou genetikou.
A ak chcete vedieť, koľko myostatínu máte po tatkovi a mamke, je na to zaručený spôsob. Cvičte…:)
Dočítania, amigos!


Futbal
Bundesliga nie je nudná

Futbal
Bundesliga nie je nudná

Bojové športy
VIDEO: Poirier ukončil McGregora v druhom kole
Futbal
-
Futbal
/ 2 dni dozaduJedno je jasné, Dortmund si titul prehral sám
Čo spravil Dortmund nesprávne? Som malý odborník, aby som mudroval, no jedno viem určite...
Od Samuel Biroš -
Futbal
/ 3 dni dozaduBundesliga nie je nudná
Písal sa 19. máj 2001, 14:30, Gelsenkirchen. Hralo sa 34. kolo Bundesligy.
Od Samuel Biroš -
Futbal
/ 1 týždeň dozaduAko vyzeral druhý Spoza piva trip a stretnutie s Erikom Jendriškom
Timo a Samo z podcastu Spoza piva sa vybrali na svoj už druhý futbalový...