Sledujte nás

Futbal

V Katare pri bare, časť sedemnásta

Mágia niekoľkých sekúnd. Jeden jediný kop. Často kop slávy. Noha versus reflex. Súboj dvoch myslí. Slávna neslávna jedenástka.

Penalty Chorvátsko - Japonsko, MS vo futbale 2022
Foto: SITA/AP Photo/Ricardo Mazalan

Mágia niekoľkých sekúnd. Jeden jediný kop. Často kop slávy. Noha versus reflex. Súboj dvoch myslí. Slávna neslávna jedenástka.

Špičkový športový psychológ Dan Abrahams tvrdí, že existujú dva stavy, v ktorých sa strelec penalty môže ocitnúť. Je to stav Výzvy /Challenge/ a stav Ohrozenia /Threat/. Asi netreba udeľovať cenu tomu, kto uhádne, ktorý stav je lepší…

V stave Výzvy si je borec vedomý svojej jednoznačnej výhody oproti súperovmu gólmanovi, výhody, že ON je ten, kto ovládne loptu prvý. Vedomý svojej schopnosti kopnúť ju plánovane a presne tam, kam chce. Reč jeho tela je pozitívna, v tele pulzuje adrenalín, vnútorný hlas hovorí „dáš to“.

V stave Ohrozenia sa tvoja myseľ zaplavuje automatom negatívnych ideí/‘Automatic Negative Thoughts’-ANTs/. Plecia padajú, nohy nejdú, nálada prepadá v paniku. Vieš, že sa na teba díva 60 tisíc párov očí z tribúny a ďalšie milióny cez médiá. Kým dôjdeš od stredového kruhu k bielemu bodu osudu, si v tomto stave priam infekčný a dopredu odstavený.  Spomeň si na Euro 96 a penaltu Garetha Southgatea alebo si pozri zo záznamu tvár Sergia Busquetsa spred pár minút.

Experti sa zhodujú, že brankár nemá pri rozmeroch svojej svätyne „fyzikálne“ šance loptu chytiť, a že za tristotisíc+  mesačne nemá nárok Gerrard, Messi, či Haaland nedať. A je jedno, či kopeš na MS alebo exhibíciu.

Skús dakedy vybehnúť za humno a rozdať si to s bráškom. Bez miliárd. A pozor na kontakt očí…

Katarujeme čoskoro zas, أصدقاء.

Reklamy
Tipsport registračný bonus 20 Eur pre nových hráčov - 750x100
Kliknite pre pridanie komentára

Napíšte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Viac v Futbal