máj 28, 8 mesiacov ago

A mne sa nechce cvičiť!

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/05/a-mne-sa-nechce.jpgA mne sa nechce cvičiť!

Je tu máj, mesiac známy ako „čas lásky“. Myslím, že každému priemerne inteligentnému človeku rýchlo docvaklo, o čom budem dnes hovoriť.

Áno, kalórie sa spaľujú pri akejkoľvek činnosti, vrátane spánku. Tí z vás, ktorí sa tešia pohodovému partnerskému životu, mi iste dajú za pravdu, že len málo vecí je pred spánkom takých príjemných ako chvíľka romantiky (alebo akokoľvek tomu hovoríte).

Okolo „cvičebných“ výhod intímností sa vytvorila obrovská bublina. Tak veľká, že som si ju dovolila puknúť vo vašej neprítomnosti, aby ste pri tom rachote neohluchli. Nedávno dokonca koloval na sociálnej sieti taký do očí bijúci nezmysel, že minúta bozkávania spáli 20 kalórií. Nie, nenechajte sa oklamať. Na túto cifru sa dostanete len pri najextrémnejších športových aktivitách. Bozkávanie spáli 20 kalórií za minútu len za predpokladu, že pri ňom bežíte stovku cez prekážky (alebo ak ste slon).

Priemerný počet spálených kalórií za minútu počas „priemernej“ intímnej aktivity (i keď ani srnky netušia, ČO je vlastne brané ako priemer) je – údajne – niekde medzi chôdzou a rekreačným behom. To nie je také zlé. Opäť sú vo výhode gentlemani, jednak pre svoju telesnú stavbu a jednak pre „priemerne“ vyššiu aktivitu (veľmi sa ospravedlňujem všetkým „nepriemerným“ párom). Pokiaľ vás zaujímajú presné cifry, u pánov sú to približne 4 a u dám 3 kalórie za minútu (už to len vynásobiť – máte kalkulačku, však?). Používam slovo „približne“ z toho dôvodu, že každý človek spaľuje inak – do rovnice sa počíta vek, hmotnosť a telesná stavba (vedeli ste, že kilogram svaloviny spotrebuje za hodinu viac kalórií ako kilogram tuku?).

Romantika vo dvojici je mimoriadne príjemný druh pohybu. Pri akomkoľvek cvičení sa do tela uvoľňujú hormóny šťastia – endorfíny. Ich príval je ešte výraznejší, ak vás daná aktivita naozaj baví (som mala chuť napísať, že napĺňa, ale to by vyznelo fakt divne, takže radšej baví). Intimita utužuje vzťah a – ak sa na ňu dívame ako na druh športu – aj prospieva zdraviu. Verili by ste, že aj po tomto športe sa môžete na druhý deň prebudiť so svalovicou?

Samozrejme, existujú mnohé mýty o tom, že intímnosti môžu byť aj zdraviu škodlivé. Teraz nemyslím extrémne prípady (znásilnenia, pedofíliu a riziko ochorenia), no v minulosti často proklamované tézy o tom, že najmä ľudia s ochorením srdca by sa mali vyhýbať „tým veciam“. V skutočnosti je to presne naopak. Keďže sex nespaľuje zas až také prevratné množstvo kalórií, je určite prospešnejší a menej nebezpečný ako keď sa nejaký srdciar rozhodne zo dňa na deň vrhnúť na nejaký náročnejší šport. (Ešte stále sa čudujete, prečo občas pripomínam, aby ste sa poradili s lekárom skôr, ako začnete športovať???)

No aj tu je jeden problém. Časový. Futbalisti dokážu pobehovať po ihrisku hodinu a pol, tanečníci krepčia celú noc, ale… ako sme na tom s výdržou pri romantickej chvíli? Veď ruku na srdce, gentlemani: väčšina z vás po polhodinke zaspí. No nevadí, dobrý spánok je zas dôležitý pre regeneráciu organizmu a spokojný úsmev vašej partnerky je dôležitejší ako všetky spálené kalórie. Športu a láske zdar!

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.
Ifka Angelina Lešičková

Najnovšie články od Ifka Angelina Lešičková (zobraziť všetky)

Ifka Angelina Lešičková

Ifka Angelina Lešičková

Strávila som 25 rokov premýšľaním, či chcem byť spisovateľka, herečka, speváčka alebo muzikantka. Tak som sa stala matkou dvoch detí a prišla na to, že chcem režírovať muzikály.

Zdieľať "A mne sa nechce cvičiť!" cez

More in Ifkine fejtóny
20:25, 2 dni ago

Veď je to len malý kúsok

O tom, ako sa dá získať six-pack, sme si už hovorili. Ale viete, ako sa získava six-špek? Jedna moja známa pred časom uverejnila na sociálnej sieti fotografiu lákavo vyzerajúcich domácich šišiek s džemom. Fotografiu sprevádzal horkosladký komentár, ž…

Read   Comments are off
12:18, 2 týždne ago

Novoročné predsavzatia

Romantický odpočet, rachot ako počas národného povstania, štátna hymna, šampanské, chlebíčky, objatia. A predsavzatia. Nový rok. Nový rok a predsavzatia nejako patria k sebe. Ľudia si radi dávajú veľké ciele – prestať fajčiť, zmeniť prácu, oženiť sa&…

Read   Comments are off
19:55, 2 týždne ago

Raná doba šalátová

Keď sa povie šalát, väčšina ľudí si automaticky predstaví niečo odporne zdravé. A zelené. Samozrejme. Alebo…? Nie je šalát ako šalát. Na tom sa snáď zhodneme. Keď som bola malá, automaticky som považovala „šaláty“ za súčasť zdravej stravy. A ce…

Read   Comments are off