Sledujte nás

Futbal

Kto je Bayern Mníchov

Keď som sedel v sektore 241 počas zápasu Bayern – Real, párkrát mi mysľou prebehla myšlienka, prečo má Bayern tak veľa “hejterov“…

Bayern Mníchov, Allianz Aréna

Keď som sedel v sektore 241 počas zápasu Bayern – Real, párkrát mi mysľou prebehla myšlienka, prečo má Bayern tak veľa “hejterov“… Teda, aspoň na sociálnych sieťach (hlavne u nás na SVK).

Preto som sa rozhodol, že skúsim dať dokopy pár viet. Bayern milovať nemusíte. Je ale pár obektívnych, miestami jedinečných faktov, na základe ktorých môžete svoj hejt aspoň kozmeticky prehodnotiť.

BTW, tento článok vzniká po prvom zápase semifinále (2-2), ešte pred odvetou v Madride. Tým chcem len povedať, že výsledok dvojzápasu s Realom Madrid nemá na tento článok žiaden vplyv.

Na úvod úvaha/fakt – futbalový klub je firma. Firma je organizácia, ktorá zamestnáva ľudí za účelom vytvárania hodnôt, ktoré budú neskôr zhodnotené formou predaja, čím firma vygeneruje zisk. Bodka.

Akadémia

Bayern síce nemá známu La Masiu, či akadémiu slávnu ako Ajax, no len za posledných 15 rokov Bayern v akadémii vychoval hráčov ako Kroos, Hummels, Lahm, Schweinsteiger, T. Müller, Alaba, Pavlovič, ale aj Davies či Musiala prišli do akadémie ešte vo veku 17 rokov, pričom ich nik nepoznal (prešli akadémiou Bayernu). A je tu veľa ďalších, ktorí aktuálne hrajú Bundesligu či Eredivisiu. V minulosti to boli legendy ako Rummenige, Meier, G.Müller, Kaiser Franz, atď.

Akadémia má zázemie v novom areáli blízko Alianz Arény, kde sídli celý vzdelávaco-športový CAMPUS.

Finančné zázemie

Bavorský veľkoklub je organizácia bez dlhov a pôžičok. Klub si nepožičiava a je absolútne nezávislý od akýchkoľvek oligarchov, či sheikov. Fungovanie akciovej spoločnosti Bayern Mníchov (futbalový klub, Alianz Aréna, tréningvé centrum, športová klinika, Campus, atď.) je zabezpečené vďaka sponzorom (T-Mobile, Paulaner, SAP, atď.), spolumajiteľom (Alianz, Audi, Adidas), výnosom z fungovania klubu (v roku 2023 bol obrat 854 miliónov a zisk po zdanení 54 miliónov – nákupy hráčov sú zarátané), členským poplatkom (známe nemecké pravidlo 51 % – číslo, ktoré určuje, aký minimálny podiel vlastnia fanúšikovia, tzv. mitglied), televíznym právam, vstupenkám (Alianza Aréna hlási VYPREDANÉ každý jeden súťažný zápas od roku 2006), funshopu, atď.

Žiaden tichý sponzor, žiadne úvery, žiadne dlhy a aj tak vedia kúpiť De Ligta za 70mil či kapitána Albionu za 100mil.

Športové úspechy

K dnešnému dňu má Bayern vo svojom kabinete 84 trofejí, z toho 6x Liga majstrov (najviac po Reale a AC Miláne), 4x klubový majster sveta, 2x UEFA, 2x UEFA-Supercup a ďalšie.

84 nie je závratný počet trofejí, keďže Glasgov Rangers, Benfica Lisabon, Al Ahly (Egypt) a ďalšie kluby majú trofejí viac. Bayern ich však zbiera konzistentne od 70-tych rokov minulého storočia. Za najúspešnejšiu dekádu bolo z pohľadu športových úspechov a finančných výnosov predstavenstvom klubu vyhlásené obdobie od roku 2010 po rok 2020.

Legendy

Okrem už spomínaného Lahma, Schweinsteigera či T.Müllera sú to samozrejme Beckenbauer, Sepp Meier, Gerd Müller, Ulli Hoeness, K. H. Rummenige, Paul Breitner či Lothar Mathäus. V Bayerne bol na začiatku zrodu veľkolkubu kapitánom revolucionár na stopérskom poste, ktorý vraj zanechal obrovskú stopu na spôsobe hry stredného obrancu – Kaiser Franz (9 z 10 odborníkov povie, že ide o najlepšieho stopéra všetkých čias – neviem, nevidel som ho hrať 🙂 ). O 40 rokov neskôr priniesol podobnú revolúciu medzi brankárov Manuel Neuer (odchovanec Schalke 04). Aj Róberta Lewandowského môžeme považovať za legendu. Aktuálne je s 627 gólmi 10. najlepší strelec futbalovej histórie (za Bayern strelil CCA 420 gólov).

Čo možno neviete

*Jedna vec je rivalita, druhá vec je férovosť a ochota pomôcť. V určitých momentoch až nepredstaviteľné, no v Nemecku reálne. Borusia Dortmund mala v období 2004-2006 finančnú situáciu hraničiacu s prežitím. BVB bol doslova na pokraji krachu. Vtedajší prezident Bayernu Uli Hoeness poslal konkurentovi z Westfálska 2 milióny eur, vďaka ktorým mohli zabezpečiť chod klubu, kým nevyriešili svoju situáciu.

*VfB Chemnitz rok 2003, St. Pauli rok 2002, Darmstadt rok 2008, Kaiserslauter rok 2019. Tieto menšie kluby (Kaiserslautern vyhral v roku 1998 titul) majú niečo spoločné. Všetky mali finančné ťažkosti. Boli jednou nohou v 6.lige. Nemali rozpočet na udržanie licencie potrebnej aspoň na 2. Bundesligu. Ich spoločný fakt je, že na finančnú záchranu im Bayern ponúkol prípravné zápasy, ktoré sa odohrali na ich štadiónoch. Išlo samozrejme o zápasy bez nároku na honorár či akýchkoľvek kompenzácií (cesta, ubytovanie, strava, atď.). Poviete si: “aká to je pomoc”. No vynásobte si 50 € za vstupenku počtom ľudí na vypredanom štadióne (30000-40000 miest na sedenie), pripočítajte predané pivo, klobásy, šály a zistíte, že MŠK Žilina za takú sumu utiahne 1 a pol sezóny. Navyše, vedenie Bayernu zabezpečilo peňažné zbierky svojich fanúšikov či dražbu zápasových dresov, čím pomohli spomínané kluby finančne stabilizovať.

*Zápasové vstupenky. Bežná cena na bundesliogový zápas pre člena (nie člena fun clubu) začína na 50 €, pričom záleží na sektore (čím lepší, tým drahší). Na Ligu majstrov sa dostanete ako člen od 50 € v skupine, od 80 € vo vyraďovacej časti. Toto sú ceny, za ktoré dostávajú lístky priamo od Bayernu členovia, na základe žiadosti vytvorenej dlho vopred. A teraz pozor. Ak si člen podá žiadosť na lístky do sektora na státie (funclub), môže mať šťastie a budú mu pridelené lístky v cene od 15 € na Bundesligu alebo 20 € na zápas Ligy majstrov. Viem, znie to neuveriteľne, keď si predstavíme za koľko sa kupujú vstupenky na anglické či španielské kluby. Resp. stačí si predstaviť, že na Spartak – Michalovce zaplatíte za lístok 10 €, čiže len o 10 € menej, než na zápas Bayern – Real.

Člen – Mitglied

Nie, mitglieder nie je člen funclubu, ale člen KLUBU. Nemá to nič spoločné s povzbudzovaním na tribúne. Člen, tzv. mitglieder, nemusí teoreticky na zápasy ani chodiť. Ide o prepojenie fanúšika a klubu. Byť členom a stať sa oficiálnou súčasťou toho, čo pre Vás znamená “Váš klub“.

Je nás CCA 350 000. Najväčší počet členov spomedzi všetkých športových klubov sveta (vygooglená štatistika). Áno, 350 000 vrátane mňa.

Viac o “členstve“ v samostatnom článku.

Autor: Martin Michalčin

Reklamy
Euro s bonusom 30 € za registráciu v Tipsporte - 750x100
Kliknite pre pridanie komentára

Napíšte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Viac v Futbal