Sledujte nás

Ifkine fejtóny

GAPS diéta: Hodnotenie po 5 mesiacoch

Je to už 5 mesiacov, odkedy môj synátor prešiel na stravovací systém GAPS. Aby som nezavádzala, pridávam hodnotenie jeho pokroku.

GAPS diéta: Hodnotenie po 5 mesiacoch
Foto: Sandy Millar on Unsplash

Je to už 5 mesiacov, odkedy môj synátor prešiel na stravovací systém GAPS. Aby som nezavádzala, pridávam subjektívne (a čo najviac objektívne) hodnotenie jeho pokroku.

Čo sa zmenilo?

Jedna z prvých vecí, ktoré som si všimla, bol jeho zvýšený záujem o spoločnosť. Iste, pokiaľ ide o mojkanie s mamičkou, tomu holdoval vždy. Ale ocko alebo babky…? Nuž, keď manžel príde domov z práce, Janíčko beží k nemu a hneď sa pýta na ruky, aby ho mohol objať. Obe babky víta s úsmevom a rád prejavuje city.

Druhá vec je zvýšený záujem o to, čo sa okolo neho deje. Keď sme niekde na ulici, otáča sa za zvukom prechádzajúceho auta a – čo ma teší – za zvukom detského smiechu.

Je oveľa disciplinovanejší ako predtým. Ešte tak pol roka dozadu bolo nemysliteľné, aby som počas prechádzky zastala na kus reči so susedom. Teraz poslušne stojí pri mne a čaká. Iste, po pár minútach začne mrnčať, ale… to robí väčšina detí.

Konečne ho baví byť samostatný a aktívny. Keď mu nachystám jedlo, ochotne schmatne lyžicu a tlačí do seba, kým sa mu darí nabrať. Posledné sústa mu pomáham, lebo sa ešte nenaučil pridržať naklonený tanier, ale už ho nemusím so všetkým kŕmiť.

Začal sa sám obliekať. S komplikovanješími vecami potrebuje pomoc a neznáša pančuchy, ale keď mu ukážem nachystané pyžamko, sám si stiahne tričko a tepláky, aby sa prezliekol.

Stále sme sa nedostali k zmysluplným vetám. Čoraz častejšie však z neho „vypadne“ zvuk, ktorý v danej chvíli dáva zmysel. A mám pocit, že mi viac rozumie, lebo zvyčajne správne zareaguje na moje pokyny.

Takisto sme veľmi nepokročili s odplienkovaním. No ak má nehodu a spravím „no, no, no,“ rozplače sa, chápe, že sa mu niečo nepodarilo.

Celkovo mám pocit, že za tých päť mesiacov spravil väčší pokrok ako predtým za dva roky. Komunikujeme stále gestami, no už je to on, kto gestá začína, aby mi niečo povedal. Vyhľadáva spoločné aktivity a veľa sa smeje. Je to zlatíčko.

Za seba priznám, že som asi po mesiaci GAPS vzdala – totiž, keďže som mala pocit, že „zdravé“ môžem koľko chcem, začala som priberať. O mojej momentálnej stravovacej epizóde vám porozprávam, až to bude aktuálne.

P.S.: Zistila som, že GAPS je super nie len pre deti s vývinovými poruchami, no môže vám doslova zachrániť život. Môj známy, obézny senior, prekonal v januári kovid. S veľmi vážnym priebehom. K dýchacím ťažkostiam sa pridali aj ťažkosti tráviace, nemenej závažné. (teda ak krv v stolici nepovažujete za normálnu)

Pri živote ho udržal čerstvý vývar a probiotiká.

Reklamy
Fortuna Stávka bez rizika za 70 € vstupný bonus počas EURO 2024 - 750x100
Kliknite pre pridanie komentára

Napíšte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Viac v Ifkine fejtóny