Sledujte nás

Anglicko

Man City – Leeds 7:0 aneb Čo na to Marcelo Bielsa

Mám rád Liverpool, páči sa mi Chelsea, fandím City… ale milujem Leeds. A ten dostal akurát včera na Etihade rovnú sedmu. A mohol aj desinu.

Manchester City - Leeds 7:0
Foto: SITA/AP Photo/Jon Super

Mám rád Liverpool, páči sa mi Chelsea, fandím City… ale milujem Leeds. A ten dostal akurát včera na Etihade rovnú sedmu. A mohol aj desinu.

„Radšej skončím v lige 15ty s pohľadným futbalom ako deviaty s betonárskym“, vraví jedno z hesiel Marcela Bielsu, argentínskeho futbalového fakíra v trénerskom kresle Peacocks. Marcelo je borec, čo nemá na planéte Futbal obdobu. Skrz tvrdú prácu vyrobil z nedávneho druholigistu z Elland Road maratónskych šprintérov i loptových ekvilibristov, profilujúcich jeden z najrýdzejších „futbalov“ na guľatej zemi. Marcelo nerieši výsledky, rieši hernú perfekciu. Ukrýva v sebe vieru vo fungujúci i estetický ideál, akým sa má futbal hrať. Že nie trofeje, ale dokonalosť dáva futbalu zmysel.

Marcelo je týpek. Verí v 29 rozličných herných formácií a verí aj v to, že každý hráč si ich všetky musí vyskúšať a zvládnuť zároveň. Nekompromisný dríč a altruista, „Bielsa Burnout“ poslalo nejedného borca po pár sezónach k fyzickému dnu. Marcelo nechal hráčov Leedsu zbierať tri hodiny smeti okolo ihriska, aby si uvedomili, ako ťažko treba ľuďom pracovať aby si zarobili na lístok na ich zápas. Klub pod vedením Bielsu postavil ihriská i polikliniku. Pre ľudí v núdzi vyzbierali Pávy pri jednej z akcií 40-tisíc libier. Po fiasku Argentíny v roku 2002 na majstrovstvách sveta strávil Marcelo tri mesiace v kláštore. Keď v Čile trénoval repre, dal zrekonštruovať tréningové centrum a sám naň prispel. Potom sa doň presťahoval a tri a pol roka býval v izbe s veľkosťou dva krát tri metre. 

Hej, včera inkasoval v Mančestri sedem, bola to najhoršia ligová nakladačka akú v kariére Argentínčan dostal, naivita jeho Peacocks v obrane hraničila s infantilitou. Leeds sa ale napriek zraneniam piatich kľúčových hráčov /Bamford, Phillips, Struik…/ nezakopal proti miliardovému lídrovi ligy ako Watford a aj za stavu 4:0 kopal svoje. Teda, Bielsove. Futbal, čo chcel dávať góly a neriešil, či dostane päť alebo sedem. Lebo Bielsa, to je hypermoderna, ktorá neguje prvoradosť zlata a na oltárny piedestál guľatej hry hier kladie skôr jej podstatu a primárne poslanie – ľudskú radosť.

Neviem, či existuje v svetových ligách tím à la Leeds. Hŕstka hráčov, čo ťa nakopnú k viere, že aj ty vieš dokázať viac, ako si myslíš. Ak chceš.

Ave Peacocks. And nothing else matters.

Reklamy
Fortuna Stávka bez rizika za 70 € vstupný bonus počas EURO 2024 - 750x100
Kliknite pre pridanie komentára

Napíšte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Viac v Anglicko