Sledujte nás

Ifkine fejtóny

GAPS diéta, časť ôsma

Veľa naturálnych psychopatov sa vám snaží nahovoriť, že tá ich diéta vám pomôže už za mesiac či dokonca týždeň. Niet väčšej hlúposti, verte mi.

GAPS diéta - banány
Foto: Eiliv-Sonas Aceron on Unsplash

Je to dobré, pomáha to. Idete do toho?

Časť ôsma: GAPS u nás doma

Knihu o GAPS sme dostali šiesteho októbra. O dva dni neskôr sme zo synovho skromného jedálnička vyhodili krupicovú kašu a začala som mu dávať domáce jogurty. S vyhodením chleba problém nebol, nikdy ho neobľuboval. Na moje potešenie si obľúbil aj popučené banány. Takže prechod na túto naozaj striktnú stravu bol pomerne hladký.

Odhodlala som sa zaexperimentovať s varením „GAPSových džemíkov,“ čo je v podstate skoro ako klasický džem, akurát tam nenasypete cukor, len rozvaríte (a varením zahustíte) ovocie a po vychladnutí osladíte medom. To vychladenie je dôležité, pretože med po zahriatí stráca svoje vlastnosti. Sú skvelé do domáceho jogurtu.

Ako som sa dočítala v knihe, prvé týždne môžu byť náročné, pretože telo si zvyká na novú stravu. Môj synátor začal pýtať jesť doslova každú hodinu a ja som si s hrôzou uvedomila, že jedáva osemkrát do dňa – dva razy mal mäso so zeleninou, raz polievku s mäsom a zeleninou, dva razy ovocie a tri razy jogurt (každý v objeme 200 ml!).

Po mesiaci som na GAPS prešla aj ja. OK, priznávam, keď idem v nedeľu k mamke, tak si dám cestoviny do polievky, aj zemiaky k mäsu, nie som striktne na GAPS ako junior. No na moje obrovské prekvapenie som dokázala prežiť celý mesiac bez chleba a mojich milovaných cestovín bez toho, aby som na nich mala chuť! A čo ma prekvapilo najviac, zvyknem mať často tráviace problémy, no za posledný mesiac som ich mala LEN ak som porušila GAPS diétu…

Prvé dni som aj ja trpela neustálym „vlčím hladom.“ Musela som si zvoliť taktiku – vždy mať nachystané niečo, čím rýchlo zaženiem hlad a je to zároveň v súlade s diétou. Hrnček vývaru je dobrá záchrana. A syr. Niektoré druhy syra sú pri GAPS povolené, tak som sa nimi zásobila. Uvarenie praženice trvá tri minúty, aj to sa dá vydržať. No a samozrejme, keď všetko ostatné zlyhá, tak si dám aj banán (i keď ho naozaj nemám rada).

Na záver jedna dôležitá informácia. Veľa naturálnych psychopatov sa vám snaží nahovoriť, že tá ich diéta vám pomôže už za mesiac či dokonca týždeň. Niet väčšej hlúposti, verte mi. Roky poškodenia a črevnej nerovnováhy sa neopravia za týždeň. A rovnako neverte, ak vám niekto povie, že po vypití nejakej zázračnej „prírodnej“ substancie sa zbavíte všetkých „parazitov.“ Nemám rada toto slovo – oportunistické baktérie nie sú to isté ako parazity (tam si musíte predstaviť hlísty, pásomnicu a podobné živočíchy). Zbaviť sa oportunistickej flóry je ťažšie ako si myslíte. Už len preto, že sa s baktériami stretnete aj v budúcnosti.

Diéta GAPS nie je zázrak na počkanie. Ľudské telo sa dokáže vystrábiť skoro z čohokoľvek, ale potrebuje čas. Aj tak prirodzenú vec ako tehotenstvo a pôrod nasleduje šestonedelie. O čo viac potrebujete pri roky trvajúcej črevnej nerovnováhe…?

Autorka na rovinu hovorí, že diétu GAPS je potrebné dodržiavať aspoň dva roky, aby naozaj zabrala. Až potom je možné postupne zavádzať do stravy „zakázané“ potraviny. A samozrejme, s niektorými modernými imitáciami potravín sa budete musieť rozlúčiť už nadobro. A to ešte nie je všetko.

Reklamy
SYNOT TIP vstupný bonus stávka bez rizika - 950x100
Kliknite pre pridanie komentára

Napíšte odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Tipsport bonus pre nových hráčov 20 € - 300x300

Futbal

SYNOT TIP vstupný bonus stávka bez rizika - 300x300

Viac v Ifkine fejtóny