feb 27, 2 roky ago

Krátky životný príbeh Pavla Romana

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2017/02/romanova-ctk-20161_galerie-980.jpgKrátky životný príbeh Pavla Romana

Nedávno sme priniesli príbeh československej krasokorčuliarky Evy Romanovej-Grahamovej. Spolu s bratom Pavlom štyrikrát dobyli svetový krasokorčuliarsky trón. Dnešné riadky sú skôr dokončením príbehu Pavla Romana (* 25. január 1945, Olomouc – † 30. január 1972 , Rogersville, Tennessee). Krátke, veľmi krátke dokončenie. Jeho životný príbeh sa totiž naplnil vo veku 29 rokov.

Nebudeme písať o jeho športovej kariére, to by sme len kopírovali úspechy jeho sestry. Tvorili totiž tanečný pár na ľade a všetky víťazstvá si delili na polovicu.

Keď sa po skončení športovej kariéry rozhodli ísť každý svojou cestou, netušili, že sa ich cesty rozídu navždy. V kalendári sa vtedy písal 30. január 1972. Pavel Roman žil s manželkou Sonjou Grandovou v Tennessee. Miloval autá, rýchlu jazdu a ako mechanik – amatér opravil čokoľvek. Aj preto mu v ten večer telefonoval známy, či by mu nepomohol opraviť auto. Pomohol. Poslednýkrát. Opravil kamarátovo auto a keď sa ponáhľal domov, na prašnej ceste dostal šmyk, vletel do priekopy a prerazil si spánkovú kosť. Bol na mieste mŕtvy.

Jazdil rýchlo, žil rýchlo. Možno aj preto stihol za 29 rokov zažiť toľko, čo iní za celý dlhý život nestihli. Dnes si málokto vie predstaviť, čo súrodenci Romanovi znamenali v 60-tych rokoch pre Čechoslovákov. „Oni boli bomba! Keď jazdili, celý národ sedel pri čiernobielych televízoroch,“ spomínala Ilona Konečná, priateľka Evy Romanovej.

Dnes, v  novom storočí zapadajú tieto niekdajšie športové hviezdy prachom a pomaly sa na nich zabúda. Písali však dejiny nášho športu, za každým ich úspechom bolo mnoho sĺz, odriekania, tvrdej driny. Pri každom úspechu to boli znova slzy, radosť a chuť ísť ďalej. Ale vždy to bolo len a len o ľuďoch. Preto by sme nemali zabúdať.

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.
Janette
Janette

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.

Zdieľať "Krátky životný príbeh Pavla Romana" cez

More in Športové legendy
12:00, 12 mesiacov ago

Čierny panter odohral 812 zápasov

Lev Ivanovič Jašin (*22. október 1929, Moskva – †20. marec 1990, Moskva), najlepší brankár 20. storočia, si získal srdcia fanúšikov svojimi vynikajúcimi zásahmi a rýchlymi reflexiami. O plugine Najnovšie príspevky Janette Ak si v charakteristike píše…

Read   Comments are off
20:24, 1 rok ago

Náš basketbalista 20. storočia

Stanislav Kropilák (*10. jún 1955, Bratislava), najlepší slovenský basketbalista 20. storočia, bol trinásť rokov dôležitým členom československej reprezentácie. O plugine Najnovšie príspevky Janette Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, mus…

Read   Comments are off
19:30, 1 rok ago

Majster dvoch kolies

Pavol Dekánek (*26. jún 1952), rodák z Brezovej pod Bradlom, je v motocyklovom svete pojmom už dlhé roky. Bol úspešným cyklistom, motokrosárom a najmä cestným motocyklovým pretekárom. Osemkrát sa stal majstrom Československa, bol úspešný na medzináro…

Read   Comments are off