apr 11, 2 roky ago

„Já su tak šťastné…!“

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2017/04/druha_plavba.jpg„Já su tak šťastné…!“

Táto pamätná veta zľudovela po tom, čo František Venclovský ako prvý Čech (vtedy Čechoslovák) preplával kanál La Manche. V 50-tych rokoch minulého storočia patril k špičke československých boxerov. Po ťažkom úraze chrbtice sa však s týmto športom musel rozlúčiť.

S Františkom sa všeobecne život akosi nemaznal. Život mu uštedroval tvrdšie rany, ako tie, ktoré prišli neskôr v ringu. Z ôsmich súrodencov zostali len dvaja. Otec mu zomrel, keď mal 13 rokov a mama v dôsledku šedého zákalu prišla o zrak. Príliš veľa bolesti v živote jedného človeka. Aj preto hľadal útočisko v športe. Najlepší bol napokon v ringu.

Darilo sa mu, pripravoval sa na olympijské hry 1960. Avšak v roku 1957 spadol pri obyčajnom gymnastickom tréningu medzi žinenky a vážne si poranil krčnú chrbticu.

Keď si od lekárov vypočul ten najhorší verdikt, a síce, že nikdy nebude chodiť, rozhodol sa znovu zabojovať. Veď ako 25-ročný životaschopný chalan nemohol všetko len tak vzdať. Už nemyslel na olympijskú medailu, bojoval už len o svoje zdravie.

Súčasťou rehabilitácie bol aj bazén a ten si František zamiloval rovnako intenzívne ako kedysi ring. Začal sa venovať otužovaniu a diaľkovému plávaniu a to prinášalo výsledky. Nielenže sa dostal z najhoršieho, ale od roku 1964 žiadal československé úrady o povolenie preplávať La Manche. Tvrdý socializmus zrejme nevedel na prvý pokus spracovať takúto žiadosť, a tak sa k prvému pokusu dostal až v roku 1970. Vyplával 6. septembra 1970 z Francúzska, ale pre nepriazeň počasia, nevoľnosť a vyčerpanie pokus nedokončil. Už o rok neskôr, 30. júla 1971 bol však úspešný.

15 hodín a 26 minút, tak dlho trvala jeho cesta za nesmrteľnosťou v chladných vodách kanálu La Manche. Tak dlho vydržal, aby po tom, čo prekonal zhruba 40-kilometrovú trasu, vystúpil konečne na anglický breh a s úsmevom na tvári povedal onú pamätnú vetu „Já su tak šťastné…!“

Ako je teda možné, že smrť si ho nenašla v rozbúrených vodách oceánu, ale v jeho milovanej a pokojne moravskej rieke Bečva, ktorú poznal ako vlastnú dlaň?

Čo sa vtedy stalo, sa dočítate v pokračovaní životného príbehu Františka Venclovského.

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.
Janette
Janette

Janette

Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, musíte tam pripísať aj niečo normálne, teda šport. Aj preto tá láska k športu a písanie o ňom.

Zdieľať "„Já su tak šťastné…!“" cez

More in Športové legendy
12:00, 12 mesiacov ago

Čierny panter odohral 812 zápasov

Lev Ivanovič Jašin (*22. október 1929, Moskva – †20. marec 1990, Moskva), najlepší brankár 20. storočia, si získal srdcia fanúšikov svojimi vynikajúcimi zásahmi a rýchlymi reflexiami. O plugine Najnovšie príspevky Janette Ak si v charakteristike píše…

Read   Comments are off
20:24, 1 rok ago

Náš basketbalista 20. storočia

Stanislav Kropilák (*10. jún 1955, Bratislava), najlepší slovenský basketbalista 20. storočia, bol trinásť rokov dôležitým členom československej reprezentácie. O plugine Najnovšie príspevky Janette Ak si v charakteristike píšete žena + učiteľka, mus…

Read   Comments are off
19:30, 1 rok ago

Majster dvoch kolies

Pavol Dekánek (*26. jún 1952), rodák z Brezovej pod Bradlom, je v motocyklovom svete pojmom už dlhé roky. Bol úspešným cyklistom, motokrosárom a najmä cestným motocyklovým pretekárom. Osemkrát sa stal majstrom Československa, bol úspešný na medzináro…

Read   Comments are off