mar 3, 8 mesiacov ago

Nadupaní Nóri

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/03/nadupani-nori.jpgNadupaní Nóri

Nóri, tí to vedia. Lyžujú odmalička, do školy, do obchodu, ešte aj v lete chodia akoby mali lyže na nohách. Niet divu, že si vydobyli na ZOH 2018 v Kórei 14 zlatých, 14 strieborných a 10 bronzových medailí . Väčšinu z toho samozrejme v bežkovaní.

Hry sa ale skončili, a tak sa poďme trošku povenovať konšpiračným teóriám:

Spreje, ktoré nórska výprava používa, obsahujú okrem iného aj salbutamol. Je to látka, ktorú vymysleli v Anglicku v r.1966 a hneď bola predstavená na trh ako Ventolin v r.1969. V r.1972 ho zakázali na olympiáde v Mníchove ako stimulant. V r.1986 ho zase za prísnych podmienok povolili ako sprej pre astmatikov, pod prísnym dohľadom autorít.

Salbutamol patrí medzi kortikosteroidy a funguje tak, že zablokuje sťahovanie hladkého svalstva hlavne v dýchacích cestách. Hlavne, ale ktovie kde všade tie receptory sú a kde ide všetok ten vyplavený vápnik.

Hladké svaly sú svaly vnútorných orgánov, ktoré nepotrebujú pracovať pri záťaži a vlastne ani nepracujú keď športujete. Vápnik je v krvi a teda aj v kostrových svaloch, ktoré naopak, pracujú tvrdo.

Dýchanie chladného vzduchu spôsobuje zápalové reakcie v pľúcach a nie je nezvyk vidieť zimných bežcov behať s respirátorom. Pri zápaloch sa tvorí viac hlienu a teda prestup kyslíka je horší.

Salbutamol ako stimulant zrýchli obeh krvi, vápnik podporuje kontrakciu kostrových svalov a pardon, nespomenul som ešte, že kortikosteroidy potláčajú zápalové reakcie na úrovni blokácie génov. Áno, hlavne v dýchacích cestách, ale ich vysoká selektivita nebola potvrdená.

Takže by som to uzavrel. Áno, zaváňa to pokrytectvom, pretože to, že organizácia to povolí, rozpozná alebo nie, neznamená, že športovec nie je zvýhodnený a dosahuje výkon vlastnými silami.

Na druhej strane nechať športovca dusiť sa alebo mu v detstve dať do ruky radšej luk tiež nie je výber. Možno sa nám bude zdať opačná alternatíva prijateľnejšia. Tu sme už však na tenkom ľade, pretože povoliť Salbutamol neastmatikom v rámci fair play síce urobí šport atraktívnejší, ale aj špinavší.

To je však na inokedy.

Autor: Michal

Stew Bee

Stew Bee

Blogger vo BROsport.sk
S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť veci jednoducho budete ťažko písať vždy to, čo, a hlavne ako by chcel pospolitý ľud čítať, keď ale dáte dokopy odviazané podvedomie, excesívnu metaforu a bizarnú iróniu, doktor vám na to poľahky vystaví papier. BROsport je každopádne pecka. Megapecka.
Stew Bee

Najnovšie články od Stew Bee (zobraziť všetky)

Stew Bee

Stew Bee

S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť veci jednoducho budete ťažko písať vždy to, čo, a hlavne ako by chcel pospolitý ľud čítať, keď ale dáte dokopy odviazané podvedomie, excesívnu metaforu a bizarnú iróniu, doktor vám na to poľahky vystaví papier. BROsport je každopádne pecka. Megapecka.

Zdieľať "Nadupaní Nóri" cez

More in Ostatné športy
13:06, 3 dni ago

Memoriál T. Bohinského, 2.ročník

Druhý ročník Memoriálu Teodora Bohinského spája hŕstku verných, ktorí v pravde hesla „malá hrudka ale samý syr“ prijali pozvanie organizátora športovej udalosti VK a spol s.r.o. a prišli si s Teom symbolicky zajazdiť. O plugine Najnovšie príspevky St…

Read   Comments are off
13:05, 7 dní ago

5 rokov BROsport.sk očami našich redaktorov

Predškolský vek už máme za sebou, hor sa do ďalších, veríme že úspešných, rokov! Pusťme sa teda do hodnotenia uplynulého obdobia našimi redaktormi. O plugine Najnovšie príspevky Stew Bee Blogger vo BROsport.sk S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť …

Read   Comments are off
17:32, 1 týždeň ago

Ako som odkorčuľoval MMM, no. 7

Každý rok je iný a každý štart so sebou prináša niečo nové. Vždy, keď sa v prvú októbrovú nedeľu zobudím, cítim obrovský rešpekt pred 20km traťou, ktorú ale zároveň chcem zdolať v čo najkratšom čase. O plugine Najnovšie príspevky Stew Bee Blogger vo …

Read   Comments are off