mar 3, 2 týždne ago

Nadupaní Nóri

http://www.brosport.sk/wp-content/uploads/2018/03/nadupani-nori.jpgNadupaní Nóri

Nóri, tí to vedia. Lyžujú odmalička, do školy, do obchodu, ešte aj v lete chodia akoby mali lyže na nohách. Niet divu, že si vydobyli na ZOH 2018 v Kórei 14 zlatých, 14 strieborných a 10 bronzových medailí . Väčšinu z toho samozrejme v bežkovaní.

Hry sa ale skončili, a tak sa poďme trošku povenovať konšpiračným teóriám:

Spreje, ktoré nórska výprava používa, obsahujú okrem iného aj salbutamol. Je to látka, ktorú vymysleli v Anglicku v r.1966 a hneď bola predstavená na trh ako Ventolin v r.1969. V r.1972 ho zakázali na olympiáde v Mníchove ako stimulant. V r.1986 ho zase za prísnych podmienok povolili ako sprej pre astmatikov, pod prísnym dohľadom autorít.

Salbutamol patrí medzi kortikosteroidy a funguje tak, že zablokuje sťahovanie hladkého svalstva hlavne v dýchacích cestách. Hlavne, ale ktovie kde všade tie receptory sú a kde ide všetok ten vyplavený vápnik.

Hladké svaly sú svaly vnútorných orgánov, ktoré nepotrebujú pracovať pri záťaži a vlastne ani nepracujú keď športujete. Vápnik je v krvi a teda aj v kostrových svaloch, ktoré naopak, pracujú tvrdo.

Dýchanie chladného vzduchu spôsobuje zápalové reakcie v pľúcach a nie je nezvyk vidieť zimných bežcov behať s respirátorom. Pri zápaloch sa tvorí viac hlienu a teda prestup kyslíka je horší.

Salbutamol ako stimulant zrýchli obeh krvi, vápnik podporuje kontrakciu kostrových svalov a pardon, nespomenul som ešte, že kortikosteroidy potláčajú zápalové reakcie na úrovni blokácie génov. Áno, hlavne v dýchacích cestách, ale ich vysoká selektivita nebola potvrdená.

Takže by som to uzavrel. Áno, zaváňa to pokrytectvom, pretože to, že organizácia to povolí, rozpozná alebo nie, neznamená, že športovec nie je zvýhodnený a dosahuje výkon vlastnými silami.

Na druhej strane nechať športovca dusiť sa alebo mu v detstve dať do ruky radšej luk tiež nie je výber. Možno sa nám bude zdať opačná alternatíva prijateľnejšia. Tu sme už však na tenkom ľade, pretože povoliť Salbutamol neastmatikom v rámci fair play síce urobí šport atraktívnejší, ale aj špinavší.

To je však na inokedy.

Autor: Michal

Stew Bee

Stew Bee

Blogger at BROsport.sk
S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť veci jednoducho budete ťažko písať vždy to, čo, a hlavne ako by chcel pospolitý ľud čítať, keď ale dáte dokopy odviazané podvedomie, excesívnu metaforu a bizarnú iróniu, doktor vám na to poľahky vystaví papier. BROsport je každopádne pecka. Megapecka.
Stew Bee

Latest posts by Stew Bee (see all)

Stew Bee

Stew Bee

S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť veci jednoducho budete ťažko písať vždy to, čo, a hlavne ako by chcel pospolitý ľud čítať, keď ale dáte dokopy odviazané podvedomie, excesívnu metaforu a bizarnú iróniu, doktor vám na to poľahky vystaví papier. BROsport je každopádne pecka. Megapecka.

Share "Nadupaní Nóri" via

More in Ostatné športy
19:14, 2 týždne ago

Nadupaní Nóri

Nóri, tí to vedia. Lyžujú odmalička, do školy, do obchodu, ešte aj v lete chodia akoby mali lyže na nohách. Niet divu, že si vydobyli na ZOH 2018 v Kórei 14 zlatých, 14 strieborných a 10 bronzových medailí . Väčšinu z toho samozrejme v bežkovaní. Abo…

Read   Comments are off
16:23, 3 týždne ago

Domaša, 2.marec 2018

Ráno musíš zrušiť bežky s partiou na Čergov, lebo sa cítiš chorý a určite by si to nedal. Čo ale s dovolenkou, nechceš predsa „odkefať“ deň? About Latest Posts Stew Bee Blogger at BROsport.sk S diagnózou akútnej neschopnosti vidieť veci jednoducho bu…

Read   Comments are off
18:07, 3 týždne ago

Totální plavání v Bardějově

Skupinka pěti mladých a talentovaných sportovců ve složení Vlado Droblienka (62let), Jano Stankovič (60let), Janka Ganzarčíková (54 let), Robo Rapčan (49 let) a Jano Varhol (40let) se rozhodla naučit se kraul metodou Totálního plavání. Pozvali si k t…

Read   Comments are off
close
Facebook IconYouTube IconTwitter IconSledujte nás na Instagrame